Кои са спорните моменти в промените на Изборния кодекс?
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Изборният кодекс се оказа ябълката на раздора в Народното събрание
Изборният кодекс се оказа ябълката на раздора в Народното събрание и утре депутатите отново ще се опитат да променят правилата за гласуване. Ето и едни от най-спорните моменти между законодателите, обобщени от bTV:
В страната ще гласуваме с машини без право на избор между устройство или бюлетина. Все пак ще има такива за извънредни случаи.
В секциите с под 300 избиратели обаче ще гласуват само с бюлетина.
Отпада и лимитът за откриване на секции в страни извън Евросъюза. Досега ограничението беше до 35.
Ще има район „Чужбина“, но още не е ясно колко депутатски мандата ще носи.
А какво ще стане, ако машините блокират, както се случи във Велико Търново на вота на 4 април - отговорите от Елица Попова и Мариана Трифонова.
Заради объркване в изборния ден машинното гласуване във Велико Търново продължи между два и четири часа. И така над 4 избиратели гласуваха с машина, а близо 10 хиляди с хартия.
„Нямаше никакъв проблем относно отчитането на техните гласове, тъй като абсолютно, независимо, че не е бил до край изборният ден по отношение на машинното гласуване, а е продължил с хартиени бюлетини, техните гласове в 10 часа имаше протокол, който излезе с резултатите“, обясни Десислава Йонкова, председател на РИК - Велико Търново.
Според експерти избирателите не се доверяват на 100% на машинния вот.
„И преди изборите, при публичните тестове на машините видяхме, че много хора не могат да се справят бързо с това гласуване и тук трябва да е ясно, че постоянните промени не водят до нищо добро“, заяви Даниел Стефанов, политолог, специалист по изборни системи.
До 2001 г. пък сънародниците ни зад граница са гласували само по посолства и консулства. После започна масово откриване на секции, докато се стигна до налагане на ограничения през 2016 г. и то за секциите извън Европейския съюз. Сега правилата пак се променят.
„Сумарният ефект от гласуването в чужбина за 30 години и 10 парламента е 19 депутата, от които 15 спечелени от ДПС, 3 е спечелил „Има такъв народ“ и един мандат е спечелила е „Демократична България“. ГЕРБ и БСП са загубили по шест“, съобщи Михаил Константинов, председател на "Информационно обслужване".
Централната избирателна комисия засега се въздържа от коментари по промените до приемането на поправките.
Русе отбелязва 140 години от създаването на Пети пехотен...
Сценаристите на Слави Трифонов: "Песен за Лена" е народно...
Бойко Борисов: Отстъпваме за председателя на парламента, но...
Бойко Борисов: Отстъпваме за председателя на парламента, но...
Внезапно почина Благовест Пунев