Кой проверява завода в Горни Лом?
- Редактор: Мария Попова
- Коментари: 0
"Този завод повече няма да работи"
Думите са на служебния министър на труда и социалната политика Йордан Христосков в поредно извънредно пряко включване от Горни Лом, където вчера се взриви цех във фабриката за утилизация на мини.
Поредният тежък инцидент в предприятие с високорискова дейност извади на показ познатите проблеми - формален контрол и затваряне на очите за дейност на ръба на закона с оправданието за запазване на работни места в най-бедния район на страната.
Резултатът - трети взрив в Горни Лом за последните 7 години, по-силен и смъртоносен от всички инциденти досега.
Кой проверява завода в Горни Лом?
Завод "Видекс" се намира на територията на някогашната фабрика "Миджур" край с. Горни Лом, област Видин. Дружеството-собственик е лицензирано за производство и търговия с взривни материали, средства за взривяване и други стоки със специална и двойна употреба. Заводът произвежда взривни вещества за граждански цели и утилизира боеприпаси.
Фабриката подлежи на проверки от служба "Контрол на общоопасните средства" към МВР. Министърът на вътрешните работи Йордан Бакалов призна, че последната проверка е осъществена само преди няколко дни с извод за сериозни нарушения.
На 10 септември служителите на КОС са установили, че в завода се съхраняват боеприпаси в непригодни помещения, както и че има разминавания между декларираното количество боеприпаси и наличните взривоопасни материали.
Проверяващите са издали предписания и при повторната проверка на 26 септември са преценили, че изискванията им са изпълнени. Една седмица по-късно на мястото на цеховете има кратер.
Защо обаче фабриката е оставена да работи до този момент, след като от 2007 г. гърми за трети път?
Тогава при взрив на поточна линия един мъж умира на място, а друга жена е ранена. Три години по-късно серия от взривове унищожава напълно два от цеховете в завода. При тежкия инцидент са пострадали четирима работници.
Въпреки това фабриката продължава да съществува, тъй като осигурява работа на 150 души от района.
Справката на Инспекцията по труда също показа, че проблемите с безопасността за работещите в завода са били известни на държавните контролни органи. Служебният министър на труда Йордан Христосков отчете, че при проверка във фабриката на 6 август са установени 13 нарушения, заплашващи живота и здравето на хората - старо работно оборудване, липса на задължителния втори изход на цеха за утилизация, съхранение на боеприпаси на самия изход, затрудняващи бързата евакуация от цеха и т.н. Липсвала е най-елементарна инструкция за работа в цеха, в който се обезвреждат мини.
Заплащането на служителите във фабриката е варирало между 280 и 1000 лева. По информация на бивши служители във взривения цех се е работело на три смени, включително с нощни дежурства.
Последното месечно възнаграждение, което хората от фабриката са получили, е под минималната заплата и е в размер на 240 лв., каза социалният министър Йордан Христосков. От началото на годината са наложени 7 акта.
"Тепърва предстоят сериозни проверки от страна на нарушенията на трудовото законодателство", обясни социалният министър, след което се закани да закрие завода.
Все още няма потвърдена информация какво точно се е случило, за да се стигне до тежкия инцидент.
Но е ясно какво не се е случило - контрол.
Георги Рачев: България е в центъра на безнадеждно бяло петно
Българин открадна 12 000 евро от историческо кафене в Болоня
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева