Кмет спря кражбите с пазач апаш

0
Бивш полицай ли трябва да е кметът за да е успешен?
Бивш полицай ли трябва да е кметът за да е успешен? Снимка: Стандарт нюз

Той изминава пътя от "Разпни го" до "Осанна" само за няколко месеца, пише Стандарт нюз.

В началото го наричат с пренебрежителното "ченге", сега вече се обръщат към него с почтителното "кмете". Метаморфозата се случва с 56-годишния Ангел Младенов, който точно преди 2 години е назначен за кметски наместник на благоевградското село Зелен дол.

Тъй като не е местен, обстановката за него в селището в първите му управленски дни е, меко казано, сложна. Но не е в стила на бившия офицер от специалните служби на МВР да се предаде лесно.

Успява да обедини местните и да им покаже, че ги уважава, че са значими и могат да живеят по-добре, ако са обединени. Без крамоли и скандали. А с разбирателство и взаимна подкрепа.

"Голям плюс за мен е стажът от 21 години в полицията Там се научих на дисциплина, на работа в екип, на контрол, на отговорност. Всичко това ми помогна страшно много, за да успея да се справя и да заслужа доверието на местните хора. Някои все още ме наричат "ченге", но не го казват подигравателно, а с уважение и респект", споделя Ангел Младенов. Той и жителите на Зелен дол си имат доверие.

Затова добрите и позитивни неща в населеното място се случват. Доверието си към него те доказали през октомври миналата година на местните избори. Младенов победил кандидата на ГЕРБ, явил се като независим, подкрепен от ВМРО.

Не така обаче стоят нещата през април 2014 г. Тъкмо се бил пенсионирал и кметът на община Благоевград Атанас Камбитов решил да го назначи за кметски наместник и бившият спецполицай се съгласил.

"Местните не ме познаваха, сигурно е, че бяха подведени от някои личности, но това е минало. Вече съм го забравил. Проблемът бе, че не съм местен човек, не съм роден в Зелен дол. Но бях убеден, че нещата ще се променят, че жителите на селото, които са около 200 души, ще ме приемат. Или поне огромната част от тях, защото навсякъде има хора с амбиции да управляват и да са на моето място. Аз съм убеден, че фактът, че не съм местен, помага и на мен, и на населението. Защото нямам никакви обвързаности и зависимости - този ми е роднина, другият ми е съсед, третият ми е приятел от детинство. Решавам въпросите безпристрастно, обективно и справедливо. Това ценят хората и в момента не искат да вземат каквото и да е решение без мен. Търсят съветите ми, мнението ми", разказва перипетиите и поуките си от своето управление Ангел Младенов.

Разбира се, че сред приоритетите му е да ограничи престъпността на селището. И хич не се бави с решаването на този огромен за всяко населено място проблем. Твърди, че заедно с хората успели да спрат и ликвидират всякаква престъпност в селището. Без да се налага на кмета да ползва пистолет и пушка. Но пък се възползвал от опита и рутината му на офицер от МВР.

"Трябваше ми кратко време, за да се ориентирам в оперативната обстановка. Внимателно следях кой какво прави. Стана ми ясно кой пипа чуждо имане, кой е зависим от дрога, кой е по-агресивен. И взех необходимите мерки. За мен най-важна е превенцията, а не да вървим след събитията - да не допуснем кражба, а не да разследваме кой я е извършил. Назначих най-големия крадец за пазач и той загуби интерес към посегателствата. А преди обичаше да откъсне някой зеленчук, да обере някоя овошка, да отмъкне някоя вещ от дворовете на съселяните си. Помогна ми и нещо друго. В селото има десетина цеха и повечето местни хора имат работа и доходи. Защото причината за бума на кражбите е социално-икономическото положение в страната, бедността и липсата на трудова заетост", твърди кметът.

Не крие, че навсякъде има битови разправии, крамоли, трупани през годините. В това отношение няма как Зелен дол да е "оазис", в който няма спорове и скандали. Защото подобни нещо са неизбежни.

"Не мога да се начудя, когато 1-2 поколения поред се карат за два бетонови кола или за ограда, която трябва да се премести с 20 сантиметра. Нямам обяснение на подобни спорове. Какво правя аз? Не е случайно, че ми казват Кмета на банкетите. Убедил съм се от опит, че на маса се решават такива караници. Сядам заедно със спорещите страни, коментираме, но и си казваме "Наздраве". Не бързам. Ако не стане от първия път, пак ги викам. Те усещат, че го правя от уважение към тях, че искам да се помирят. И най-често си стискат ръцете", обяснява своето ноу-хау управникът.

Той има и друг метод за помирение. Затваря ги в кабинета си или в клуба, който направили по негова инициатива в мазето на кметството. Да се наговорят, да си кажат всичко. Без обаче да има физически сблъсъци, защото тогава ще си имат сериозна работа с кмета.

"Като при избора на папата го правим. Е, не чакаме бял дим от комина и звън на ватикански камбани, но има сдобряване и решаване на спорове. За близо две години няма нито един побой в Зелен дол", категоричен е селският управник.

Почти невъзможно е да се появи чужд човек в селището и бившият офицер да не получи информация. Защото има уши, очи, ръце и ум навсякъде. Общинският кмет Атанас Камбитов има четирима заместници, а Младенов си "назначил" цели 7.

Всички са "министри без портфейл". Но пък всичко вършат от сърце и душа. Те отговарят за различни ресори - строителство, социална политика, хуманитарни дейности, обществен ред и сигурност, религиозни въпроси, спорт, земеделие и животновъдство, материално-техническо снабдяване и разузнаване. 82-г. бай Спас е заместник по строителството и пътната инфраструктура.

Тича по цял ден, не дава една дъска да се закове, един кокошкарник да се направи, ако няма разрешение. Появи ли се дупка по пътищата, изхвърли ли се боклук на нерегламентирано място, подкопае ли се мостът от реката, той е там и кметът веднага научава за проблема. 80-годишната баба Елисавета пък е с ресор "Хуманитарни дейности и религиозни въпроси". Тя е организатор на десетки екскурзии в страната и в съседна Македония.

Сега се стягат за пътуване до Гърция. Кметът води хората и на театър, и на фестивали. Тези седем негови заместници са по цял ден в селото и го информират за всичко нередно, което се случва. Те се чувстват значими, затова се раздават. Но управникът изисква от тях отговорност, организация и контрол. Има и заместник, Румен Васев, който се занимава с разузнаване, след като минал бърз курс на обучение при кмета. Казва, че телефонните измами са бич за възрастните хора.

Предупреждавам възрастните хора почти всеки ден да не дават пари, които са им потърсени по телефона. Да звъннат първо на близък, на съсед, на мен. Слагаме и надписи из селото с предупреждение да не се доверяват на никой по "жицата", който им търси пари", твърди бившият офицер.

Заедно с кметове на населени места в община Благоевград учредиха през януари тази година Асоциация за европейско развитие на българското село.

Целта им е до 1 година да успеят да подготвят проекти, с които да развиват селищата, да ги превърнат в по-добри места за живеене. Идеята им подкрепи и общинският кмет Атанас Камбитов, който много им помага.

Бивш полицай ли трябва да е кметът за да е успешен?

"Не, не, няма рецепта. За мен е много важно управникът да е ерудиран, хората да знаят, че могат да се допитат до него и да получат отговор. Да е справедлив, да уважава останалите и да използва заложбите им. Да решава проблемите им. Поеме ли ангажимент, да го изпълни. Помагат ми много контактите с различните институции, които имам от битието си на офицер, но толкова. Останалото са човешките ми качества", уверява кметът на Зелен дол.

Необходимо е да си наясно с приоритетите си. Първо е нужно да се осигурят дърва за огрев на детската градина, после за другите. Когато има веселба в селото, първо се носи храна на лежащо болните. Чак тогава сядат другите на масата.

В селския магазин Младенов има сметка, всеки има право да си поръча кафе, да си купи хляб, ако го е закъсал с парите. Никой не злоупотребява, не плаща повече от 7-8 лева на седмица.

Източник: Стандарт нюз
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари