Ключов дипломат на САЩ се оттегля от поста си
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Уенди Шърман води до последно преди войната разговори с Русия, отговаря за помощта за Украйна и преговаря с Китай и Иран
Заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман, която управляваше деликатните отношения с Китай, а преди това водеше трудни преговори с Иран и Северна Корея, заяви, че ще се пенсионира, точно 30 години след първия се работен ден в Държавния департамент.
73-годишната жена, която е неизменна част от външнополитическите кръгове на Демократическата партия, заяви, че ще се оттегли в края на юни. Нейният наследник, който ще трябва да бъде утвърден от Сената, не беше обявен веднага.
"Като заместник-министър съм невероятно горда от работата, която свършихме, за да се справим с изумителен набор от предизвикателства - пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, предизвикателствата в Индийско-Тихоокеанския регион, Ковид-19 - като същевременно обединихме съюзници и партньори, за да развием общата ни визия за по-добро бъдеще", написа тя в Twitter, предаде БГНЕС.
Today, exactly 30 years to the day I started my first job at the State Department in 1993, I am announcing that I will retire (or “re-retire”) from government service at the end of June. https://t.co/4jwofixeQV
— Wendy R. Sherman (@DeputySecState) May 12, 2023
Държавният секретар Антъни Блинкен поздрави своя заместник, особено за ангажираността ѝ в Азия и усилията ѝ да обедини съюзниците в подкрепа на Украйна.
"Тя наблюдаваше усилията ни за укрепване на капацитета на Министерството за управление на отношенията ни с Китайската народна република и изгради по-голямо сближаване със съюзниците и партньорите", каза Блинкен.
Шърман пътува до Китай след встъпването в длъжност на президента Джо Байдън през 2021 г., като проведе напрегнати, но спокойни разговори за широкообхватното съперничество между двете най-големи икономически сили в света.
Тя осъществи и пътувания до Турция и Египет - дългогодишни съюзници на САЩ, от които Байдън първоначално беше обещал по-голяма дистанция поради опасения, свързани с правата на човека.
Ветеран в преговорите, Шърман посредничи за ядрени сделки със Северна Корея при Бил Клинтън и с Иран при Барак Обама. И двете споразумения се провалиха при следващите републикански президенти.
В мемоарите си Шърман разказва необичайно откровено за преговорите с иранците във Виена, като си спомня как колегите ѝ в последния момент са повдигнали нов спорен въпрос, което почти я е разплакало.
Тя пише, че реакцията ѝ зашеметила иранците и те се отказали от възраженията си.
"В този момент всичко си дойде на мястото. Когато на масата за преговори, както в работата, така и в личния си живот, носиш ценности като автентичност, упоритост и ангажираност, имаш огромна сила", пише тя.
Родена в еврейско семейство в Балтимор, Шърман започва кариерата си като социален работник и се включва активно в политиката на Демократическата партия. Преди да започне кариерата си на дипломат, тя ръководи организацията "Списъкът на Емили", която работи за избирането на жени, подкрепящи правото на аборт.