Картбланш за комбинирания вариант на магистралата Русе - Търново
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 4
Висшият експертен екологичен съвет (ВЕЕС) при Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е одобрил единодушно комбинирания вариант за строежа на автомагистралата от Русе до Велико Търново, научихме от „Монитор”.
Съветът към екологичното министерство е разгледал изготвените три варианта за трасето (комбиниран, червен и син), които са извън съществуващия сега път I-5.
Всяко от възможните технически решения за магистралата, чиято приблизителна дължина е 133 км, бяха разделени на три подучастъка. Това са Русе – Бяла (40 км), обход на самия град Бяла (почти 36 км), както и Бяла – Велико Търново (малко над 58 км).
Стойност на целия проект е около 2 млрд. лв., които обаче все още не са осигурени. Надеждите на управляващите са, че финансирането ще бъде набавено от пари от Брюксел чрез оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура", или чрез събраните в бъдеще такси от тол-системата, или от заемно финансиране.
Вариантите бяха дискутирани от хората в региона на 10 срещи, след като Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) им представи доклад за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение.
Избраният вариант на трасето (виж картата) беше сред фаворитите и на експертите като най-целесъобразен от екологична, техническа и икокомична гледна точка. Аутобанът Русе - Велико Търново е сред приоритетните обекти, тъй като направлението осигурява транзитния трафик по коридор 9 и международен път Е-85. С построяването й ще се повиши безопасността на движението и транзитният трафик ще бъде изведен извън населените места, смятат от АПИ.
„В момента се подготвя тръжната документация за конкурса на магистралата”, коментира председателят на Управителния съвет на пътната агенция инж. Дончо Атанасов.
Дотук проекта е финансиран с 1.5 млн. лв. идейният и техническият проект, докладът по ОВОС и оценка на степента на въздействие, както и археологически проучвания. Ако всичко върви по план, до края на 2018 г. би трябвало да приключи техническото проектиране и след това да се премине към обявяването на търг за строителство.
Откъде ще минава аутобанът:
При комбинирания вариант, като започне на 3 километра източно от Дунав мост, шосето пресича пътя Русе - Силистра и продължава в посока юг-югозапад. Автомагистралата продължава в югозападна посока, след което пресича пътя Русе - Варна и се насочва в южна посока. Трасето минава над р. Янтра с голямо мостово съоръжение югоизточно от с. Белцов. По-нататък е предвидено при 102-рия километър тази магистрала да пресече "Хемус" - в близост до с. Паскалевец, при което продължава право на юг (виж картата).
Тъй като релефът на терена след река Янтра е планински, с дълбоки дерета и високи върхове, се налага изграждането на големи съоръжения - 4 тунела по лявото платно и 2 по дясното, както и 22 мостове и виадукти с обща дължина 14 853 метра. Връзката на републиканските и част от общинските пътища ще се осъществява чрез 18 пътни възела. Също така ще има 12 селскостопански надлеза и 9 селскостопански подлеза. В този вариант са проектирани 8 площадки за краткотраен отдих.
Работодатели оспорват новия размер на минималната работна...
Момченце на 3 години почина след задавяне с храна в Пловдив
80 изоставени автомобила получиха предписания за премахване...
Галин Цоков: Учителските заплати ще бъдат увеличени със 123%
Издадоха 32 нови разрешителни за строеж в Русенско