"Калимок" е четвъртата защитена местност, опожарена за две седмици

0
Началото беше дадено с пожари в Драгоманското блато и Орловото блато край Дуранкулак
Началото беше дадено с пожари в Драгоманското блато и Орловото блато край Дуранкулак Снимка: Топ Новини

За възстановяването на блатата в защитена зона "Калимок-Бръшлен" като местообитания на редки птици са вложени десетилетни усилия на учени от БАН, граждански организации като Зелени Балкани и WWF-България и на българското правителство.

Тръстиките на защитеното блато "Калимок" са били подпалени вчера. Това е поредна важна за биоразнообразието влажна зона, която гори в рамките на последните три седмици, обобщава Дневник.

Началото беше дадено с пожари в Драгоманското блато и Орловото блато край Дуранкулак. Учени от Българската академия на науките (БАН) сигнализираха и за пожар с напълно унищожен тръстиков масив от 150 ха в бившето Стралджанско блато, което е зона от "Натура 2000" под името "Комплекс Стралджа".

Какво пази Калимок

© Борис Николов, ИБЕИ-БАН

Белобуза рибарка (Chlidonias hybrida), типичен за зоната на Калимок вид, разчитащ на тръстиковите местообитания. Видът е защитен от европейската мрежа "Натура 2000" и има статут на уязвим за България.

"Калимок-Бръшлен" е район, който преди години е бил огромно блато, заобикалящо вече несъществуващото село Калимок. Блатото е възстановявано и поддържано заради важността си за редки птици. То има статут на национална защитена територия. Под името "Комплекс Калимок" то е и европейска защитена зона от "Натура 2000" по Директивата за дивите птици, в чиято заповед има изрични забрани за "отстраняване на растителност по бреговете" и "паленето на тръстикови масиви и крайбрежна растителност". "Калимок - Бръшлен" е обявена и за "Натура 2000" за защита на местообитанията, но е една от 211-те зони, за която екоминистерството не е обявило и досега заповед с конкретни мерки и режими за опазване.

В близост до защитената местност "Калимок-Бръшлен" е разположена Биологичната експериментална база "Калимок" към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН, създадена през 1992 г.

Учените от базата на ИБЕИ-БАН коментираха за "Дневник", че палежът застрашава работата на базата, защото предишни години пламъците са достигали дори в близост до ценно оборудване. Пред последното денонощие пожарът е погълнал растителност край блатото, но не в непосредствена близост до базата. Унищожените от огъня тръстики са гнездовища на ценни видове, сред които пойни, дърдавцови и чаплови птици, за които размножаването в района през следващия сезон ще е затруднено.

В същото време, за националното радио кметът на Тутракан Димитър Стефанов е заявил, че пожарът не е достигнал до територията на защитената местност "Калимок-Бръшлен" и щетите са " около 100 декара тръстика в бивши рибарници край село Нова Черна". Землищата на с. Нова Черна обаче са включени в границите и забраните за зоната "Комплекс Калимок", според регистъра за "Натура 2000".

За изследователите пожарът не е изненада, тъй като се повтаря ежегодно и според тях е свързан със стопанисване на селскостопански земи. Въпреки че в заповедта на зона "Комплекс Калимок" има и забрана за "премахване на характеристиките на ландшафта при ползване на земеделски земи", според наблюденията им контрол и наказания за такива действия няма.

Кой работи в Калимок

В района е инвестиран много труд и средства за обитанията на редките водолюбиви птици. Един пример е проектът "Възстановяване на влажни зони и намаляване на замърсяването по река Дунав", който е най-големият проект в българската природозащита - с бюджет от 12 млн. долара. Той е подготвен от съвместен екип от Зелени Балкани и WWF-България, а впоследствие е изпълняван от българското правителство. Чрез него се възстановяват блата в защитена зона "Калимок-Бръшлен" с финансиране от Световната банка и с активното участие на Зелени Балкани.

Научната база на ИБЕИ-БАН е част от Българската орнитологическа централа и работи от 1990-те години насам за мониторинг и възстановяване на някога многобройните популации на Червения ангъч. В България той е критично застрашен вид. Защитен от 1962 г. насам, той е част от 10-годишна програма по реинтродукция на вида в природата. Ежегодно между 20 и 30 малки от вида, излюпени в полевата база "Калимок" на БАН, се възстановяват в българската природа.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Януари 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари