Какво прави маслините толкова полезни?
- Редактор: Ралица Матеева
- Коментари: 0
Винаги гледаме с едно наум на твърденията (макар и научни), че консумирането на дадени хранителни продукти ще ни предпази от някакъв вид рак.
Със сигурност обаче хапването на едни храни пред други може да окаже дългосрочен ефект върху здравето. Маслините попадат в този полезен списък, по-конкретно на храните, препоръчителни при рак на дебелото черво и на гърдата.
Според едно изследване, извършено от Университета в Барселона, външната обвивка на маслината съдържа киселина (maslinic acid), която убива раковите клетки и драстично спира развитието на рака на дебелото черво.
Според друго изследване, извършено от Университета в Гранада, фенолите в зехтина екстра върджин изиграват роля в лечението на рака на гърдата.
Макар да не навлизаме в подробности, не е трудно да се повярва, че естествен продукт, какъвто е маслината, има живототворящ ефект върху човешкия организъм и клетъчното здраве. Все пак, засиленото консумиране на маслини и зехтин е ключов момент и в полезната средиземноморска диета.
Още повече, маслините присъстват в списъците за най-здравословните храни на планетата, какъвто е списъкът на Фондация Джордж Мателиан (George Mateljan Foundation). Според данни, публикувани в страницата на въпросната фондация, фитонутриентите в маслините имат свойството да защитават ДНК от окисление.
Освен противораковите им ефекти, маслините се оказват полезни в борбата с високия лош холестерол (LDL) и възпалителните процеси. Това се дължи на мононенаситените мазнини, които регулират холестеролните нива.
Учените също така са открили, че има връзка между консумацията на зехтин и овладяването на възпаленията в организма
Пенчо Милков е в българската делегация на бизнес форума в...
70 непридружени деца намериха подслон в русенския кризисен...
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа
70 непридружени деца намериха подслон в русенския кризисен...
Танцуващ Дядо Коледа носи празнично настроение в центъра на...