Кои комбинации от хранителни добавки са опасни за здравето?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Рисковете са от леки неразположения до животозастрашаващи състояния
В наши дни добавките са неизменна част от ежедневието на много хора. Те обещават да запълнят липсващи хранителни вещества, да укрепят имунитета и да подобрят здравето. Според проучвания, 38% от британците приемат хранителни добавки или витамини всеки ден. Въпреки че правилното комбиниране на добавки може да доведе до по-добра ефективност – например витамин D работи най-добре с калций, а куркумата с черен пипер – съществуват и сериозни рискове.
Експерти от Ben’s Natural Health предупреждават за някои опасни комбинации, които могат да повишат риска от странични ефекти, включително сънливост, проблеми с бъбреците и дори смърт.
Опасни комбинации, които трябва да избягвате
1. Витамин К и кръвоспиращи средства
Добавките с витамин К могат да намалят ефективността на варфарин – лекарство, използвано за разреждане на кръвта. Специалистите съветват хората, приемащи варфарин, да избягват тези добавки. Консумацията на зеленолистни зеленчуци, богати на витамин К, е безопасна, ако дозата на лекарството се коригира от лекар. Според NHS възрастните се нуждаят от 1 микрограм витамин К на килограм тегло дневно.
2. Калций и желязо
Калцият, необходим за здрави кости и зъби, може да потисне усвояването на желязото до 50%. Затова се препоръчва добавките с желязо да се приемат отделно – на гладно и в комбинация с витамин С. Интервал от поне два часа между приема на калций и желязо е необходим, за да се избегнат негативни взаимодействия.
3. Жълт кантарион и антидепресанти
Жълтият кантарион, използван за лечение на депресия, може да повиши нивата на серотонин в комбинация със селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI). Това може да доведе до опасен синдром на серотонин – състояние, което може да бъде животозастрашаващо.
4. Желязо и цинк
Желязото и цинкът, приемани заедно, могат да намалят усвояването на един от друг. За да избегнете това, специалистите препоръчват да се избягват добавки, съдържащи над 100% от препоръчителната дневна доза.
5. Цинк и мед
Цинкът и медта се усвояват от организма чрез един и същ механизъм. Приемът им в големи количества едновременно може да наруши усвояването на медта, което да доведе до дефицит в дългосрочен план.
6. Мелатонин и успокоителни
Мелатонинът, използван за подобряване на съня, може да усили ефекта на други успокоителни, като корен от валериана или магнезий. Това води до прекомерна сънливост, което увеличава риска от инциденти при шофиране или работа с машини.
7. Витамин D и високи дози калций
Високите дози витамин D, комбинирани с калций, могат да доведат до хиперкалциемия – опасно състояние, при което нивата на калций в кръвта стават прекомерно високи. Това увеличава риска от камъни в бъбреците и отслабване на костите.
Как да приемаме добавки безопасно?
Много хора не се нуждаят от хранителни добавки, ако се хранят балансирано и получават нужните хранителни вещества от храната. Специалистите препоръчват добавките да се използват само при нужда, като например:
-
Бременни жени трябва да приемат фолиева киселина.
-
Витамин D е полезен през зимните месеци, когато слънчевата светлина е недостатъчна.
Приемът на добавки трябва да се основава на доказани нужди. Няма полза от прекомерни дози, които могат да навредят. Спазвайте препоръчителните дневни стойности и избягвайте комбинации, които могат да доведат до нежелани взаимодействия.