Какви са традициите на Сирни Заговезни в село Сандрово
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Днес са Сирни Заговезни, а от утре започва Великият пост.
В русенското село Сандрово - Заговезни се наричат още уралии-браталии. Палят се огньове, хората слагат маски и прескачат горящите клади за здраве. В християнската традиция на Заговезни се иска и се дава прошка.
Магдалена Димитрова ревностно пази в дома си традициите. Затова в подготовката за празника се придържа към всичко, което е научила от баба си и майка си. Споделя, че задължително си взима прошка, предава БНТ.
Магдалена Димитрова: От малка го знам този ритуал... дори всяка година-това е закон при нас...Нищо не пропускам-ходим после на кръстник, на маски, на огньовете.
Трапезата на Сирни Заговезни е богата и на нея задължително присъстват яйца, сирене, мляко, баница, сушени плодове.
Вярка Тодорова: Яйцето се връзва там и след това гледаме жълтъка - ако е цял, ще бъде плодородна годината.
За Сирни Заговезни 76-годишната Вярка Тодорова е облякла носията, която е наследила от свекърва си. Казва, че е съхранила още една добруджанска, на повече от 100 години и дори наскоро е пришила синците на кърлянката. Спомня си как е изглеждал празникът в детството й.
Вярка Тодорова: Идват маски, това беше характерно... Пребличаха се като всякакви... слагаха чорапи, начервени, очите избодени, да може да виждат... Интересни бяха много.
Както в цялата страна и в Сандрово най-характерен обичай по Заговезни е хамкането.
Искра Тодорова, фолклорист: Това е една от забавните части на празника-участват най-вече децата, които слагат ръцете си зад гърба и трябва да се опитат да хапнат от халвата или яйцето, закачени с конец на тавана.
Магдалена и майка й с техни приятели от читалището в Сандрово се подготвят за големите огньове, които ще се издигнат в края на селото след залез слънце.
Казват и вярват, че огънят ще пречисти душите им и ще даде път на новото начало.
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
НАПАРАПЕТВАНЕ
НАПАРАПЕТВАНЕ
НАПАРАПЕТВАНЕ
НАПАРАПЕТВАНЕ