Какви са правата ни при отменени полети?

1
В кои случаи авиокомпаниите са длъжни да изплатят обезщетение?
В кои случаи авиокомпаниите са длъжни да изплатят обезщетение? Снимка: iStock

Един от начините да подсигурим своя полет е застраховката на билета

След COVID-19 и локдауна летищата в Европа не могат да обслужват всички пътници и това предизвика хаос на много места, предава bTV.

Затруднения предизвикват и протестите по летищата на Стария континент.

Георги Куршумов е един от сънародниците ни, които бяха блокирани на летището във Франкфурт този януари.

„Единственото, което видях да се случва, мисля че преведоха, ако не се лъжа, 50 евро обезщетение, което единствено може да се ползва за друг полет. Аз загубих 1 ден от ваканцията, ако мислят, че 50 евро е достатъчно, за мен лично е смешно, но това получихме от тях“, казва Куршумов.

Следващият му полет е в края на август, когато се връща в Германия за работа. Застраховал е билетите.

„Не е нищо особено, става за броени секунди, трябва да се прочетат два реда при закупуването на билета, за мен лично не е скъпо да се закупи, но е допълнителна сигурност при забавяне или загуба на багаж“, обяснява Георги.

Застраховката на самолетен билет е един от начините да подсигурим своя полет. Може да се заяви като услуга от авиокомпанията, също така от паралелен сайт за застраховки или от фирма, предлагаща подобни услуги.

Според адвокат Ивайло Данаилов обаче всяко пътуване е защитено и без застраховка.

„Тези права, които са гарантирани от Европейския съюз – няма никакво значение дали човек има застраховка или не. Възстановяването на цената на билета не зависи от форсмажорни обстоятелства“, твърди Данаилов.

В кои случаи обаче авиокомпаниите са длъжни да изплатят обезщетение?

„Ако причината е в авиолинията се дължи обезщетение. Ако причината е проблеми в летищната инфраструктура, тогава не се дължи обезщетение. Авиокомпаниите изплащат обезщетение, когато има полет, който е закъснял повече от три часа, когато полетът е бил отменен или когато на някой пътник му е бил отказан достъп до борда. Обезщетението варира между 250 евро и 600 евро, на базата на дължината на полета“, уточнява адвокатът.

За да получим обезщетение, трябва да бъдем предпазливи.

„Моят съвет би бил да запазим всички документи, които имаме, защото хората имат навика да хвърлят бордни карти и подобни документи. Всъщност те са много важни, за да може после да се претендира обезщетение. Имали сме казус с черногорски авиолинии, когато ставаше въпрос за един отбор по баскетбол, някъде 40 човека. Авиолинията направи всичко възможно да не изплати въпросното обезщетение за 40 човека. Ставаше въпрос за 250 евро на човек.

Сумата беше много голяма и се опитаха по всякакъв начин да откажат иска. Позоваха се на форсмажорни обстоятелства, но ние проверихме базата данни, че не е имало форсмажорни обстоятелства“, разказа Данаилов.

Според него битката за пътнически права в днешните условия не е загубена.

„Моето впечатление е, че хората в България доста си търсят правата, но все още има нужда да бъдат образовани за правата, които имат. Например в нашата практика много хора смятат, че не могат да претендират обезщетение от нискотарифна компания, което не е вярно“, уточнява адвокатът.

Без значение дали сме избрали нискотарифна компания, или транспортен гигант, съветът на юристите е да търсим своите права.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари