Коя е най-честата причина за смърт при бебетата?

0
България отново е в челните места по смъртност при бебетата от 0 до 1 година, една майка има решение на проблема
България отново е в челните места по смъртност при бебетата от 0 до 1 година, една майка има решение на проблема Видео: NOVA

Може ли сънят на бебетата да бъде опасен?

Оказва се, че голяма част от смъртните случаи при най-малките настъпват именно по време на сън.

България отново е в челните места по смъртност при бебетата от 0 до 1 година. У нас тя е два пъти по-висока от средното за Европа.

Често това се случва съвсем неочаквано, докато децата спят, при задавяне или липса на въздух. Най-уязвими са децата между 4 и 6 месеца.

Много от трагичните случаи могат да бъдат предотвратени. В Германия въвеждат специални мерки от началото на 90-те и резултатът е десетократно намаляване на смъртните случаи. Първи стъпки в тази посока вече се правят и у нас.

Когато си на 20 дни, обикновено прекарваш в сън почти толкова часа на ден.

Като всяко ново попълнение в къщата, с нови притеснения”, заявява Елена Цвяткова, майка на 2 деца.

А най-голямата тревога на Елена за малкия Константин идва именно по време на сън.

Аз лично основно се притеснявам от задушаване. Да си изморен, да не можеш да се събудиш навреме, детето ти да се задави”, разказва Елена.

Подобни случаи не са рядкост, признават лекарите.

Забелязвам, че много често майките, в емоцията си, силно прегръщат децата и заспиват с тях. Изключително неблагоприятно е обаче за детето, защото е възможно да се затвори пътя на въздуха през горните дихателни пътища, от там да настъпят много усложнения, дори най-неприятното от тях”, заявява д-р Донка Узунова, началник на Неонатологичното отделение в болница „Шейново”.

Майките обаче често получават разнопосочни съвети.

„За съжаление, все още се информират основно от бабите и от сайтовете”, заявява Елена.

Затова решението идва не от държавата… а от една майка – за другите майки.

Това, което искаме ние да направим в България, е да ентусиазираме болниците и да ги привлечем на наша страна в каузата. Самите те да предадат нататък простичките правила, за да бъдат бебетата в безопасност, когато се приберат у дома”, обяснява Десислава Янкова, организатор на кампанията за безопасен сън.

Това се превръща в национална кампания, а всички правилни медицински съвети вече са публикувани на сайта safe-sleep.Eu.  Там пише колко опасни могат да се окажат мекият матрак, обиколниците и купищата играчки и  възглавници.

Децата имат рефлекс на отдръпване, но нямат достатъчно сила на вратната мускулатура, те могат да се отдръпнат един път, два пъти, след това се уморяват. Ще останат просто захлупени във възглавничките”, обяснява д-р Узунова.

Завивките могат също да се окажат проблем. Затова организаторите на кампанията планират безвъзмездно да преоборудват всички родилни отделения у нас със специални бебешки чувалчета. Първият партньор на хоризонта е болница „Шейново”.

Всъщност децата се чувстват прегърнати, чувстват се добре защитени. Ще заместим обикновените завивки. По този начин ще ги представим и пред родителите”, заяви д-р Узунова.

А когато си на 20 дни и спиш по толкова часа на ден, нищо чудно да се превърнеш в звезда, без дори да подозираш.

Така, докато сладко си спи, Константин става лице на кампанията за безопасен сън.

Източник: NOVA
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари