Как да се предпазим от "тихия крадец"?

0
20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата
20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата Видео: БГНЕС

Наричат остеопорозата "тихия крадец", защото без предупредителни сигнали "краде" калция от костите и ги прави чупливи.

Човек пада поне по един път годишно, ако счупи китка или тазобедрена кост, падайки от собствения си ръст, това със сигурност говори за заболяването. А една фрактура, особено на тазобедрена кост в напреднала възраст, може да доведе до смъртен изход заради редицата съпътстващи рискове - залежаване, оттам емболия, бронхопневмония… И е факт, че обикновено това се случва. Рискът от смъртност при подобна фрактура при хората над 70 години се увеличава седем пъти за следващите две години. А 95% от българите с остеопороза у нас не се лекуват.

Данните бяха изнесени на пресконференция в Пловдив по време на Международна научна конференция за остеопорозата, предаде кореспондентът на БГНЕС от града.

Светът отбелязва борбата с това социално значимо заболяване на 20 октомври. Гост на конференцията беше един от най-добрите европейски специалисти в тази област - проф. Сократес Папапулос, консултант и директор костни и минерални проучвания в Клиниката по ендокринология и метаболитни заболявания към Университета в Лайден, Холандия. Той призова лекарите да правят връзка между фрактурите и остеопорозата, защото това често не се случва, а медицината вече разполага с изключително ефективни и безопасни медикаменти за лечение. Проф. Папапулос наблегна и на генетичната природа на заболяването – ако родителите са имали фрактура от нискоенергиен тип, т.е. при падане, което по принцип не е опасно, това говори за остеопороза и появата и е твърде вероятна и при следващото поколение. Ако пък човек вече има такава фрактура, голям е рискът да получи и друга. Ако доскоро в полезрението на лекарите, които работят в сферата на остеопорозата, бяха предимно жените в и след менопауза, то става все по-ясно, че болестта не подминава и мъжете.

Проф. Папапулос обясни все пак по-малкия брой болни мъже с факта, че средната възраст на жените е десет години по-голяма от тази на мъжете и повечето мъже просто не доживяват онзи етап от развитието на костната си структура, в която тя става податлива на счупване.

Как да се предпазим от остеопороза? Проф. Михаил Боянов от Александровска болница изложи препоръката на Световната здравна организация. С храната трябва да приемаме дневно по 1000 мг калции, витамин Д и белтъчини. Калцият и белтъчините е добре да се приемат чрез млечни продукти. Таблетките калций не се препоръчват за превенция, а ако е доказан дефицит, по-добре е да се приемат разтворими или за дъвчене. Подобни вещества доставя и сусамът.

Физическата активност също е сериозна мярка за превенция – при младите хора са достатъчни 150 минути аеробно натоварване - до изпотяване, а при по-възрастните хора - бързо ходене. Спортът е полезен не само за укрепване на костите, а и за подобряване на цялостната координация на движенията, което предпазва от случайни падания. Тъй като витамин Д е особено важен за усвояването на калция, препоръчва се физическа активност навън, излагане на слънце- разбира се, без да се прекалява, защото това води вече до рискове за кожата. Доказано е, че 70% от българите изпитват дефицит на витамин Д през есенно-зимния сезон. При подобна констатация той може да се допълва с лекарствената му форма.

Много жертви взима "тихият крадец" всяка година у нас. При липсата на проучване на връзката фрактура-остеопороза, при липсата на лечение проблемът е наистина сериозен. 95% от болните не се лекуват, а реимбурсирането на лекарствата е едва 25% - най-нисък процент в Европа. В редица страни държавата поема лечението на сто процента.

Източник: БГНЕС
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари