Как да се предпазим от изгаряния през лятото?

0
Съветите на ръководителя на Клиниката по дерматология на ВМА доцент Весел Кантарджиев
Съветите на ръководителя на Клиниката по дерматология на ВМА доцент Весел Кантарджиев Снимка: ВМА / Facebook

Съветите на ръководителя на Клиниката по дерматология на ВМА доцент Весел Кантарджиев

Как да се предпазим от изгаряния през лятото?

Ползите от слънцето са неоспорими, но прекаленото излагане на слънчевите лъчи крие сериозни рискове, предупреждава доцент Весел Кантарджиев, ръководител на Клиниката по дерматология на ВМА.

Слънчевата светлина и високите температури оказват различно влияние върху кожата в зависимост от нейния тип, което може да доведе до обостряне на съществуващи кожни заболявания или поява на нови. Най-честото оплакване е слънчевото изгаряне. В леката му форма, наречено соларен еритем, се проявява със зачервяване, подуване и болка в засегнатите области. При по-тежки случаи могат да се образуват големи подмокрящи мехури, особено при хора със светла кожа, които изискват лекарска намеса.

През последните години слънцето е доста агресивно, което повишава риска от изгаряне. Специалистите препоръчват да се избягва излагането на слънце между 11:00 и 17:00 часа, както и задължително да се носят шапки, слънчеви очила и светли дрехи. В горещините много хора се сблъскват и с алергични реакции към слънчевата светлина, като слънчева уртикария, фотоалергични и фотоконтактни дерматити. UV-лъчите могат да повишат чувствителността на кожата към различни вещества – метали, химични съставки в козметика, треви и други.

С напредването на възрастта рискът от възникване на предракови и ракови кожни заболявания, като базоцелуларен, спиноцелуларен карцином и малигнен меланом, се увеличава. Появата им зависи както от генетични особености, така и от слънчевата светлина. Доказано е, че за развитието им допринася както продължителната фотоекспозиция, така и еднократното интензивно излагане на слънце, свързано с изгаряне, особено в детството.

„Кожните клетки имат памет, затова ние акцентираме върху превенцията – използването на фотозащитни средства и ежегодните профилактични прегледи при специалист-дерматолог,“ казва доц. Кантарджиев, подчертавайки, че ранната диагностика е свързана с по-добра прогноза и по-благоприятен изход от заболяването.

Самонаблюдението на бенките е важно за предпазване от рак на кожата. Човешкият организъм може да образува около 20 вида различни бенки, като голяма част от тях са безопасни. Но при най-малкото съмнение за промяна в някоя от бенките трябва да се потърси квалифицирана помощ.

През летните месеци, високите температури водят до увеличаване на потенето, триенето и мацерацията на кожата. Тези фактори създават благоприятна среда за развитие на микроорганизми, най-вече гъбички. Симптомите могат да се проявяват като залющени полета по кожата на гърба, зачервяване и секретиращи рани по големите гънки, и промени в цвета и деформация на ноктите. Навременното лечение е важно, за да се предотврати хронифициране и терапевтична резистентност.

За всички кожни заболявания, свързани със слънчевите лъчи, препоръчваме непрекъсната фотозащита под формата на кремове, лосиони и флуиди. Фотозащитният крем трябва да се нанася няколко пъти на ден и да обхваща всички пряко изложени на слънце участъци. За справяне с високите температури е важна хидратацията, лекото и свободно облекло в светли тонове от естествени и дишащи материи, както и спазването на добра лична хигиена, съветва още доц. Кантарджиев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари