Как да направим хубав тен, без рискове за кожата и здравето

1
Доскоро битуваше и мита, че тенът е здравословен, но истината е, че радиационното влияние на UV лъчите и активацията на меланина е основен рисков фактор за една от най-тежките ракови форми на кожата - меланома
Доскоро битуваше и мита, че тенът е здравословен, но истината е, че радиационното влияние на UV лъчите и активацията на меланина е основен рисков фактор за една от най-тежките ракови форми на кожата - меланома

Рисковете, които слънцето крие за кожата ни

Лятото настъпва, а с него - и жадуваните почивки на море, планина или в чужбина, където кожата ни неизбежно се излага под въздействието на инфрачервените и ултравиолетовите лъчи на слънцето, пише Dir.bg

Психологическо проучване показва, че 35% от хората добиват по-добро самочувствие относно външността си, когато имат слънчев загар; 72% не предприемат конкретни действия, за да ограничат потъмняването като намират тена за нещо естествено в топлите месеци.

Доскоро битуваше и мита, че тенът е здравословен, но истината е, че радиационното влияние на UV лъчите и активацията на меланина е основен рисков фактор за една от най-тежките ракови форми на кожата - меланома. Най-безобидните варианти се изразяват в кожни петна, бенки, лунички, изгаряния. Солариумите не правят изключение, даже при тях UV радиацията е три пъти по-висока от естественото излагане на слънце. Дехидратацията на кожата вследствие на слънчевото изгаряне води до намаляване нивата на еластин и колаген и прави усещането за "състаряване" с изтичането на топлите месеци почти неизбежно.

От друга страна същото проучване изтъква здравословните предимства на слънчевата светлина и топлина: редукция на депресиите, тревожните и хранителни разстройства, увеличаване продукцията на вит. Д, който участва в имуномодулацията чрез протективната си роля при автоимунитет и канцерогенеза, но и спомага за костното здраве чрез участието му в абсорбцията на калций и фосфор. Слънцето спомага за увеличаване броя на левкоцитите, които също укрепват съпротивителните сили на имунната система и регулира циркадния ритъм, повлиявайки благоприятно съня.

Как обаче да съчетаем полезните свойства на слънцето, за да постигнем здравословен тен и същевременно избегнем рисковите фактори. Заедно с дерматолога от Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда д-р Самер Шокър търсим отговорите:

1. Използвайте слънцезащитен крем със SPF

Винаги нанасяйте широкоспектърна UV слънцезащитна козметика с минимум SPF 30, вкл. върху лицето и устните, дори да излизате навън за малко. Кремът, лосионът и олиото с реална слънчева протекция са снабдени и с хидратиращи продукти, но се абсорбират по-бързо от козметичните продукти. За по-богата хидратация д-р Шокър препоръчва да използвате и личната си козметика.

2. Сменяйте често позицията на тялото в равни интервали

Това ще помогне да избегнете изгарянето само на едни части и ще благоприятства равномерното потъмняване.

3. Приемайте храни, които съдържат бета каротин

Храни като моркови, батат и зеле могат да ускорят потъмняването на кожата, като същевременно предпазят от изгаряне. Това не значи да прекарате деня с глава зеле извън сянката на чадъра.

4. Опитайте да използвате масла с естествен слънцезащитен фактор

Въпреки че те не трябва да заменят нормалния слънцезащитен крем, някои масла, като авокадо, кокос, малина и морков могат да се използват за допълнителна доза хидратация и SPF защита.

5. Не се излагайте на пряка слънчева светлина за повече от 3 часа

Меланинът е пигментът, отговорен за тена. Той има гранично време, в което се синтезира, обикновено в рамките на 2 до 3 часа. След това вероятността кожата да потъмнее повече за деня е изключена. Остават обаче рисковете върху нея от вредното въздействие на слънцето.

6. Яжте богати на ликопен храни

Ликопенът е пигментът, който оцветява плодовете и зеленчуците в червено. Той е антиоксидант и каротеноид, може да се трансформира във витамин А и да забави процеса на стареене. Клинични проучвания установяват, че ликопенът помага за естествената защита на кожата срещу UV лъчите. Този антиоксидант регулира синтеза на меланин и съответно контролира образуването на равномерен тен. Намира се в доматите, динята, черешите, вишните, прасковите, ягодите, червените чушки и др.

7. Изберете разумно време през деня за добиване на тен

Дерматологът д-р Самер Шокър обясни, че появата на загар е реакция на кожата, която се опитва да се защити от настъпило увреждане. По тази причина излагането на слънце трябва да се избягва в часовете между 10:00 и 16:00 ч. Препоръчителното време за плаж е рано сутрин или около 17:00 ч. следобед. Докато слънцето е най-силно, то ще причини най-много щети поради силата на UV лъчите и ще увеличи риска от рак на кожата.

8. Ексфолирайте преди да се печете

Подготовката на кожата преди да излезете на открито може да увеличи трайността на тена. Кожата, която не е ексфолирана, е по-вероятно да се излющи. Алое вера в козметичните продукти удължава тена.

9. Използвайте козметика с витамин С

Витамин С минимизира зачервяванията и ускорява клетъчната регенерация като заменя увредените кожни клетки с нови здрави. Действа като активатор и ускорител на синтеза на колаген и предпазва от дехидратация. Ако използвате серум или хидратиращ крем с витамин С преди да нанесете слънцезащитната козметика, това ще осигури допълнителна защита от слънчевата увреда. Витамин С е антиоксидант и като такъв унищожава свободните радикали в тялото. Научно доказано е, че приложението на витамин С подпомага по-равномерния тен, тъй като възпрепятства производството на меланин.

10. Внимавайте с алкохола

Алкохолът в по-големи количества дехидратира, а в комбинация с напичане от слънцето може да доведе до съдови проблеми, сериозни промени в кръвното налягане, но и допълнително изсъхване и загрубяване на кожата. Алкохолът също така бързо изчерпва количеството вит. С в организма и с това неутрализира положителните ефекти в допълнителната грижа, която сте положили в тази насока.

Какво определя интензивността на тена?

Колко ще потъмнее кожата на слънце е строго индивидуално и уникално за всеки. Някои хора ще изгорят почти веднага, докато при други вероятността е малка. Това до голяма степен се дължи на меланина.

Хората с по-светла кожа имат по-малко меланин и могат много бързо да изгорят или да станат червени на слънце. Онези, които имат по-тъмна кожа имат повече меланин и ще потъмняват, докато почерняват. Въпреки това, за хората с по-тъмна кожа също има риск както от слънчево изгаряне, така и от рак на кожата.

Меланинът се намира освен в кожата, и в очите, затова при силно слънце е добре и тези органи да бъдат защитени с очила с адекватна защита. Д-р Шокър е категоричен, че тъй като ролята на меланина в тялото е да предпази дълбоките слоеве на кожата от увреждане, дори и да не изгорите, слънцето все пак ще причини определена кожна увреда.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари