Изобретиха устройство, което преобразува Wi-Fi сигналите в електричество
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Екип инженери разработи гъвкаво устройство, което събира енергия от Wi-Fi сигнали като ги преобразува в електричество, което може да се използва за захранване например на телефони без жици и батерии, съобщава ScienceAlert, цитиран от OFFNews.
Доклад за разработката е публикуван в списание Nature.
Устройството е известно като ректена (rectenna), словосъчетание от "rectifying antenna" („коригираща антена“) - вид антена, която преобразува електромагнитната енергия в постоянен ток.
Новата ректена, разработена от екип, ръководен от MIT и Техническия университет в Мадрид, използва радиочестотна антена за улавяне на електромагнитни вълни като тези, произвеждани от Wi-Fi, за да ги преобразува в променлив ток (AC).
Тези вълни на променлив ток се изпращат до двуизмерен полупроводник, който ги превръща в постоянен ток (DC), произвеждайки около 40 микровата. Това не е много, но всъщност е достатъчно за захранване на светодиоди или на силициеви чипове.
Тъй като ректената е гъвкава, тя може да бъде разгърната на големи площи, подобни на тапети, или да се използва в малки, преносими устройства като гъвкави смартфони, които се очаква да се появят. Технологията може да се използва дори в медицински импланти и поглъщаеми сензори.
"В идеалния случай използването на батерии е нежелателно за захранване на такива системи, защото ако изтече литий, пациентът може да умре", разказва инженерът Хесус Граджал (Jesús Grajal) от Техническия университет в Мадрид .
"Много по-добре е да се събира енергия от околната среда, за да се захранват тези малки лаборатории вътре в тялото на пациента и да предават данните на външни компютри."
Zhang et al./Nature
Това не е първото устройство, което може да преобразува енергията от Wi-Fi в електричество. Идеята е съществувала отдавна и инженерите продължават да работят върху нея.
Постижението на екипът е, че е усъвършенствал използването на различен материал за токоизправителя - частта, която превръща AC в DC.
В предишните разработки за него се използват материали като силиций или галиев арсенид, който е не само твърд, но и скъп.
В гъвкавата ректена екипът използва молибденов дисулфид (MoS2), дебел само три атома. Структурата е известна също като диод на Шотки и имитира свойствата на метално-полупроводникова връзка.
Тя може да улавя по-високи честоти от другите гъвкави изправители, които не могат да обхванат гигагерцовите честоти, в които работи Wi-Fi.
"Подобна конструкция позволява напълно гъвкаво устройство, което е достатъчно бързо, за да покрие повечето радиочестотни ленти, използвани от ежедневната ни електроника, включително Wi-Fi, Bluetooth, клетъчна LTE и много други", обяснява инженерът Сю Джан (Xu Zhang) от MIT.
Устройството има сравнително ниска цена, така че може да се използва за много по-големи приложения.
"Ами ако можем да разработим електронни системи, с които облицоваме мост, или да покриваем цяла магистрала, или стените на нашия офис и да въведем електронен интелект към всичко около нас?", коментира инженерът Томас Паласиос (Tomás Palacios) от MIT.
"Измислихме нов начин за захранване на електрониката на бъдещето - чрез събиране на Wi-Fi енергия по начин, който лесно се интегрира в големи площи - за да внесем интелект във всеки обект около нас."
Сега екипът работи за изграждане на по-големи системи и за подобряване на ефективността на своите ректени.
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...
Внезапно почина Благовест Пунев
Две млади русенки пострадаха при катастрофа край Разград
НАПАРАПЕТВАНЕ
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...