Изложиха творби от Графити фестивала в Доходното здание
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Кметът на Русе подкрепя инициативата за повече улично изкуство в града
Събитието, озаглавено „Графити фестивал I Русе I Пристанище на 60 корабни статуи", е плод на усилията на сдружение „Екоарт" и е финансирано по Програма „Култура" на Община Русе. Участниците създадоха повече от 60 първоначални визии, като най-добрите от тях бяха подредени за публично представяне в края на миналата седмица.
Подкрепа от местната власт
Кметът на Община Русе, господин Пенчо Милков, изрази своята подкрепа за инициативата, като специално посети изложбата в края на фестивала. Той сподели: "В Русе има пространства, които могат да бъдат одухотворени с графити и стрийт арт творби. В момента мнозина свързват графитите само с това, че някой някъде се е подписал с гигантски подпис. Търсим и бихме подкрепили творец, който да създаде една прекрасна картина и ние всички бихме пазили подписа му".
Международно участие и местни таланти
Фестивалът привлече вниманието на международни артисти, включително Йоана Туджарова от Кьолн, Германия, и Гергана Попова от Виена, Австрия. От България се включиха Александър Цанев от София, както и местните таланти Иван Иванов Йоаний, Нина Лишовска и Мария Иванова, която е и директор на фестивала. Световноизвестният "баща на графичния дизайн" Сусумо Ендо от Япония беше почетен посмъртно чрез участието на сина му Ецуро Ендо, който изпрати творби от Финландия.
Ученическо участие
Повече от 30 ученици от различни русенски училища взеха активно участие във фестивалния процес. Сред тях бяха възпитаници на Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов", Английската езикова гимназия "Гео Милев", Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Пеньо Пенев" и Средното училище по европейски езици "Константин-Кирил Философ".
Тематичен фокус
Творческите проекти бяха вдъхновени от богатото римско наследство на Русе и древното име на града - Сексагинта Приста, интерпретирано като "Пристанище за 60 кораба". Това тематично направление позволи на участниците да изследват връзката между историческото минало и съвременното изкуство.