Изложба „От Виена и Константинопол" в Полски Тръмбеш

0

В Исторически музей – Полски Тръмбеш може да бъде видяна изложбата „От Виена и Константинопол. Етнография на града“.

Тя е съвместен проект на Регионален етнографски музей – Пловдив и Регионален исторически музейРусе. Реализира се във връзка с Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.  Откриването направиха директорите на русенския музей проф. д-р Николай Ненов и на етнографския музей доц. д-р Ангел Янков, етнографът Искра Тодорова и уредникът в пловдивския музей Грозделина Георгиева.

Изложбата „От Виена и Константинопол. Етнография на града“ представя европеизацията на всекидневието в българските градове и прехода към Модерността в края на ХІХ век. В това време Пловдив и Русе са главните икономически двигатели на младата българска държава, а ефектът от създаденото благосъстояние се отразява и върху начина на живот на техните жители. Възприемането на практики от Модерността е резултат на влиянието на две империи, чиито столици са се превърнали в символи за страните от Балканите. Константинопол усвоява европейски модели и ги адаптира за елита в Османската империя, а Виена е посредник на влиянието от Западна Европа, но и сама създава стил.

Индустриалната революция отваря нови възможности за обмен, създава нови пътища с помощта на железницата, а парният двигател е навсякъде - по реки и в пивоварни. Телеграфът и телефонът скъсяват разстоянията, а медиите пренасят новини и реклами от цял свят.

Въпреки че са проводници на стила на Виена и Константинопол, Русе и Пловдив изграждат свой собствен дух. Градовете търсят себе си чрез образите на други градове – затова съществува Кючюк Париж в Пловдив, а Русе е разпознаван като Малката Виена. С кого всъщност се съизмерват двата града показват и названията на ресторанти и хотели (В Пловдив любими места за празненства са хотелите „Молле“ и „Люксембург“ (с театър). В Русе това са „Букурещ“ и „Виена“ ).

Преходът към Модерността намира отражения във всички сфери - градоустройството, архитектурата в Пловдив работят чешките архитекти Хенрих Майер, Йосиф Шнитер. Русе попада под властта на австро-унгарския вкус чрез виенчаните Фридрих Грюнангер, Едуард Винтер, Петер Паул Бранг, интериора на градските къщи, които се уреждат във „виенски“ и „цариградски“ стил, музиката, фотографията, дамското и мъжко облекло, аксесоарите, кухнята, храненето.

Изложбата „От Виена и Константинопол. Етнография на града“ вече беше показана в Етнографския музей в Пловдив. След Полски Тръмбеш, експозицията ще бъде открита в Историческия музей в Русе.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари