Италиански съд разреши на вдовица да се сдобие с дигиталното наследство на мъжа си

1
Много хора считат, че тази присъда отваря пътя за нарушаване на правото за личен живот
Много хора считат, че тази присъда отваря пътя за нарушаване на правото за личен живот

Съдът в Милано разреши на вдовица да получи всички пароли за „дигиталното имущество” на починалия си съпруг.

Тази присъда е на път да предизвика много полемики в Италия заради факта, че отваря пътя за нарушаване на правото за личен живот, коментира в.”Месаджеро”, цитиран от 24 часа.

Жената, поискала това от съда, сега притежава всички пароли за личните профили в социалните мрежи на мъжа си, както и в iCloud пространството му. По този начин тя има ключовете за миналия му виртуален живот, където е съхранявал лични снимки, разговори, документи, а може би и следите от евентуални извънбрачни връзки.

Според съда въпросната жена се обърнала към него, за да получи достъп до паролите за Епъл, Майкрософт, Мета, след като и трите компании й отказали това заради мотиви, свързани с гарантиране на личния живот на потребителите си. Вдовицата обаче се аргументирала пред съда с желанието да потърси снимки и предсмъртни писма за децата си.

Сегашното решение на Съда в Милано на практика може да послужи като прецедент за много бъдещи искания за подобни разрешения.

 

Според адвоката на италианката –Марко Мелити, дигиталното имущество на даден човек може да бъде наследено от неговите наследници по същия начин, както се прави с писмата и снимките, пазени в чекмеджетата.

„Решението на Съда отговаря на интереса за закрила на малолетните наследници, но същевременно показва съществуването на нормативен пропуск в системата за защита след смъртта на данните, които се съхраняват в нашите профили в мрежите.

 

Общото правило, което може да бъде интерпретирано по различен начин, е свързано с факта дали продължава да съществува правото за личен живот на даден човек и след смъртта му, както и с възможността за упражняването му посмъртно от хора, легитимирани за това. По тази причина не е достатъчно да се подпишат общите правила на договора в момента на отварянето на даден профил в социалните мрежи, че не се дава оторизация на наследниците да имат достъп до дигиталния архив на починалия. Подобно желание трябва да бъде изразено по категоричен начин в нарочна клауза”, казва адвокатът пред в.”Месаджеро”.

Според мнозина експерти настоящото решение на Съда в Милано рискува да постави на риск волята ни за личен живот и желанието на всеки да отнесе в отвъдния свят някои тайни, свързани с лична кореспонденция или снимки, с цел да не нарани хора, които се озовават без тяхно знание в тази документация. Освен това би позволило на починалия да остави в наследство на близките си единствено онова, което изрично е разрешил той самият приживе, и би му позволило да отнесе в гроба си малките си тайни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    1
    ...
    И как починалият ще изпълни решението на съда? Или става дума за компании („Епъл, Майкрософт, Мета“), които подвеждат о̶в̶ц̶е̶т̶е̶ потребителите си, че им дават определена неприкосновеност, като паролата на потребителя не се пази никъде, а само неин hash, а както в̶с̶и̶ч̶к̶и̶ някои знаем, трансформацията към hash е еднопосочна. Добре дошли в 1984, т.е. 21-ви век.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари