Интригата за второто място на евровота се заплита в Гърция
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
През последната предизборна седмица политическият дебат в страната ще продължи
Основният въпрос седмица преди изборите за Европейски парламент в Гърция остава коя партия ще заеме второто място, след като управляващата дясноцентристка Нова демокрация води убедително в анкетите.
Засилване на подкрепата на лявоцентристкото движение ПАСОК, което измества от второто място лявата СИРИЗА, регистрира едно от последните проучвания. В анкета на агенция „Прората“, публикувана в петък в различни медии, сред които електронното издание на ежедневника „Та неа“, ПАСОК има „изборно влияние“ върху 13 процента от избирателите, а СИРИЗА – върху 12 процента. Агенцията обаче прави уточнението, че резултатът от анализа ѝ не е прогноза за изборните резултати. Според това проучване Нова демокрация се подкрепя от 33,3 процента от избирателите, информира БТА.
Най-голяма мобилизация на електората проучването установява при ПАСОК - 87 процента, както и при Гръцката комунистическа партия (ГКП) - 82 процента. Нова демокрация мобилизира 71 процента от избирателната си база, като регистрира известно изтичане към националистическото “Гръцко решение” и консервативната НИКИ.
Мобилизацията на електората на СИРИЗА е едва 42 процента. Основната опозиционна сила губи избиратели от предишните избори в посока на отцепниците, обединени в “Нова левица”, а също към ГКП, “Гръцко решение” и зелената партия “Космос”.
Друга анкета, на агенция GPO по поръчка на телевизия Стар, цитирана в четвъртък от “Прото тема”, запазва досегашното подреждане на партиите със СИРИЗА на второ място. В това проучване Нова демокрация получава подкрепа от 33,1 процента от гласоподавателите, т.е. близо до резултата от евроизборите през 2019 г. На второ място идва СИРИЗА с 16,2 процента, а на трето - ПАСОК с 13,2 процента. “Гръцко решение” според анкетата се подкрепя от 8,4 процента, Гръцката комунистическа партия (ГКП) - от 8,2 процента, НИКИ - от 3,6 процента, лявата евроскептична партия “Курс на свободата” - от 3,5 процента и отцепилата се от СИРИЗА “Нова левица” - от 3 процента. Под изборния праг от 3 процента, но близо до него, са центристките „Демократи“ на бившия министър от ПАСОК Андреас Ловердос, популистката дясна формация “Глас на разума” с 2,2 процента и МеРА25 на бившия финансов министър Янис Варуфакис с 2 процента.
Друг извод от проучването на “Прората”, е, че гръцките избиратели продължават да се интересуват по-скоро от вътрешните, отколкото от европейските теми при избора си на евровота. Приблизително 7 от 10 избиратели заявяват, че ще гласуват, водени от мнението си по вътрешни за страната въпроси, а едва 3 от 10 декларират като водещи общоевропейските въпроси. Подобно виждане за настроенията на избирателите изрази в интервю за БТА и политическият анализатор на ежедневника “Катимерини” Дора Андониу.
Затова и не е учудващо, че в предизборните си послания в различни краища на Гърция политическите лидери се спират преди всичко на вътрешни и конкретно икономически въпроси - поскъпването на живота и мерките за подкрепа на доходите на гражданите, коментира телевизия Скай.
По време на скорошно посещение в град Агринио премиерът Кириакос Мицотакис отправи критика към опозицията за предложенията ѝ за намаляване на ставката на ДДС и за връщане на 13-ата и 14-ата заплата. “Това сме го чували и за малко да фалираме”, заяви Мицотакис.
Лидерът на опозиционната СИРИЗА Стефанос Каселакис обвини правителството, че с удължаването на срока за подаване на данъчните декларации манипулира обществото, защото преди изборите бизнесът не знае какви данъци има да плаща.
Водачът на третата сила - ПАСОК Никос Андрулакис каза, че т.нар. “икономическо чудо” на настоящото правителство е стъпило на гнили основи, докато в същото време частната задлъжнялост придобива гигантски размери, а инфлацията при храните през март е била четири пъти по-висока от средното европейско равнище.
Вероятно и през последната предизборна седмица политическият дебат в Гърция ще продължи да се фокусира върху най-непосредствените проблеми на гражданите, доколкото според анкетата на GPO все още делът на онези, които не са решили как ще гласуват, остава значителен - 8,9 процента.