Интересен природен феномен на Шуменското плато
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Физикът Пенчо Маркишки разказа повече за явлението
Утре, 21 декември, в 11:20 часа официално настъпва астрономическата зима, съобщи във Facebook физикът от Института по астрономия при Българската академия на науките (БАН) Пенчо Маркишки. Този ден ще бъде най-краткият в годината, като за столицата продължителността на светлата част ще бъде едва 9 часа и 3 минути.
Според учения, в периода около зимното слънцестоене може да се наблюдава забележителен природен феномен в една от пещерите над квартал "Дивдядово" на Шуменското плато. Явлението може да бъде наблюдавано около 21 и 22 декември
"Около 08:23 часа, когато слънцето се издигне на 5.5 градуса над хоризонта, слънчевата светлина преминава през два последователно разположени малки естествени отвора в стените на съседни пещерички и осветява малка област върху най-задната стена", обяснява Маркишки.
Този впечатляващ светлинен ефект продължава приблизително 11.5 минути, след което слънцето се отмества от линията, определена от двата отвора. Според физика, феноменът се повтаря около десет дни в периода на зимното слънцестоене.
Маркишки поясни защо това природно явление носи името "слънцестоене": "Сега слънцето променя много слабо деклинацията си и затова изглежда, че близо 10-тина дни около 22 декември то изгрява и залязва от едни и същи места на хоризонта. Неслучайно хората са нарекли това явление слънцестоене!"
Ученият подчертава, че поради тази особеност е изключително трудно чрез наблюдения да се определи точната дата, камо ли точният час на слънцестоенето. Той припомня, че още в античността астрономът Хипарх е бил наясно с този проблем и затова се е опитвал да измерва не моментите на слънцестоенията, а на равноденствията, когато слънцето променя деклинацията си значително по-бързо.