Български учени ще изследват Слънцето от Южния полюс
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Екипът заминава за Антарктида
България стартира свой първи полярен астрономически проект на Антарктида. Екип от водещи български учени ще проведе уникални изследвания на слънчевата активност от територията на българската база на остров Ливингстън.
Ръководител на научния екип е доцент доктор Камен Козарев от Института по астрономия. В експедицията участват още специалисти от Техническия университет в София и Висшето военноморско училище.
"Чисто метеорологичното време в близост до Антарктида не позволява да се правят редовни оптични наблюдение на Вселената и на космическите феномени. Затова пък няма никакви препятствия да правим радионаблюдение в спектралната област между 50 и 500 мегахерца с един радиотелескоп, който прилича на съвсем нормална антена, но той всъщност сканира спектъра постоянно и наблюдава Слънцето през целия ден", споделя доцент Козарев пред Българското национално радио.
Уникално местоположение за наблюдения
Българската антарктическа база се оказва с изключително стратегическо местоположение за провеждането на подобни изследвания заради близостта ѝ до Южния полюс. Очакванията са през 2025 година да се наблюдава пик в слънчевия цикъл, като подобни събития ще се случват почти ежедневно.
Двумесечен престой на базата предстои на Ивайло Начев от Техническия университет в София. "Предаваме данните от експериментите, надяваме се в реално време, с помощта на една Интернет система, която получихме като дарение с подкрепата на Фондация 'Българска памет'", обяснява той.
Международно сътрудничество
Проектът включва синхронизирани наблюдения на промените в йоносферния слой от три локации - остров Ливингстън, България и Ирландия. Научният екип планира да представи първите резултати от изследванията в началото на 2025 година.