Имплантираха изкуствено сърце в УМБАЛ “Чирков”

1
Устройството дава възможност на пациентите да бъдат стабилизирани, изписани и да дочакат сърдечна трансплантация
Устройството дава възможност на пациентите да бъдат стабилизирани, изписани и да дочакат сърдечна трансплантация Снимка: УМБАЛ "Чирков"

Устройството дава възможност на пациентите да бъдат стабилизирани, изписани и да дочакат сърдечна трансплантация

Екипът на проф. д-р Димитър Петков от Клиниката по сърдечна хирургия към УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков” имплантира успешно изкуствено сърце на 35 годишен мъж с тежко сърдечно заболяване, съобщиха от болничното заведение.

Пациентът е приет в лечебното заведение, след като е компенсиран до степен на изписване от друга болница.

При изследванията, направени в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“, се установи, че младият мъж е с диагноза “дилатативна кардиомиопатия”- тежко сърдечно заболяване, при което сърцето губи способността си да се съкращава и увеличава. Нормалната сила за съкращаване на тази възраст е 5,5 и 8,5 литра кръв за минута, при него степента е в размер на 1,2 литра. Ниските нива на циркулация не могат да задоволят нуждите на организма с кръв и кислород и пациентът изпада в тежка сърдечна недостатъчност, от която страдат не само сърцето, но и всички органи и системи – засегнат е черният дроб, има оттоци по краката, белият дроб задържа вода и това води до блокиране на дихателната функция.

Най-добрият начин на лечение в случая е да се извърши сърдечна трансплантация, но тъй като донорите са изключително малко и почти липсват, а състоянието на пациента е животозастрашаващо, единствената възможност да му се помогне е имплантирането на изкуствено сърце

Медиците от УМБАЛ “Чирков”, под ръководството на проф. Димитър Петков, извършват сложната  интервенция и поставят устройството HeartMate II, реимбурсирано от НЗОК.

“Когато сме изчерпали всички възможности с лекарства, донори за сърдечна трансплантация почти няма, а състоянието на пациента е животозастрашаващо, защото във всеки един момент може да получи фатално ритъмно нарушение, единственият начин да му помогнем е имплантирането на изкуствено сърце, поясни проф. Димитър Петков.

Устройството представлява помпа, която замества функцията на лявата камера на сърцето и подпомага работата на органа. Това дава възможност на пациентите да бъдат стабилизирани, изписани и да дочакат сърдечна трансплантация

Пациентите с изкуствени сърца могат да водят свободен начин на живот. Те носят малка чанта с две батерии, включени към компютър, които се зареждат периодично. В случай, че някоя от батериите дефектира, фирмата производител има грижата автоматично да я замени с нова, защото влиза в гаранцията. Изкуственото сърце е биологично индеферентен материал, който организма възприема нормално и не се приемат имуносупресори. Лекарствата, които се предписват са антикулаголанти. 

След като се възстановят от операцията пациентите могат да водят активен начин на живот, без да извършват тежка физическа натовареност.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари