И сега кой ще глоби НАП?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Министърът Владислав Горанов ни каза да не губим доверие в НАП, въпреки че заради остаряла система хакери източиха данни на лица и фирми. Не било страшно, данните не давали цялостна картина за материалното състоянието на засегнатите.
Първо – ние нямаме доверие в институцията НАП (не в чиновниците на НАП – и те за една заплата работят), така че няма и как да загубим нещо, с което не разполагаме.
Второ – не ни е страх, че данните не дават „цялостна представа“. И въобще от нищо не ни е страх, когато става въпрос за финансовото ни състояние. От толкова години и хора, и фирми живеят на ръба на финансовото си състояние, че ако вземе да се стабилизира ще се почувстват некомфортно някак си.
Така че министър Горанов може да е спокоен. Може да са спокойни и от Съвета по сигурността към Министерски съвет, свикан от премиера във връзка с хакерската атака срещу НАП.
Ние, в тази ситуация, имаме само един простичък въпрос: Сега кой ще глоби НАП, кой ще санкционира НАП, как НАП ще си плати, че е била неизрядна, ще може ли, или ще иска разсрочване на дълга си?
Министърът на НАП каза, че ако има безотговорни чиновници, ще има и последствия. Само че, едва ли за системите за сигурност са отговорни чиновниците. Сигурно даже определен брой отговорни чиновници са предупреждавали свои шефове, че може нещо да гръмне, а шефовете са информирали други шефове на свой ред.
Ние не искаме да уволнявате чиновници и IT-та. Ние искаме само да кажем, че знаем, че системите на държавата не работят както трябва. Ние й плащаме данъци, а тя трябва да ги използва, за да ни осигури сигурни и добре работещи в полза на всички системи. Ако не си платим данъците по някаква причина, пак си плащаме по-късно с глоби и лихви. Т.е. ние изпълняваме своята част от обществения договор, дори със закъснение. Тя, държавата, не го изпълнява. Така беше и с Търговския регистър, така е и със здравеопазването, така е и в общините – ние си плащаме, а няма направления или кофи за смет на улицата, а понякога и улица няма. Но данъци има.
Всичко това ни е известно. Известен ни е и отговорът на въпроса „Кой сега ще глоби НАП?“ и той е: „Никой“. Само това искаме да кажем на тези човечета от различни цветове, които се въртят по постове, управлявайки държавата. Нека да знаят, че ние знаем и да не ни говорят.
А междувременно хакерът съобщи: „Изтичането на данни се случва от 11 години насам. Ако корумпираното ви правителство разкрие уязвимата система, ще можете да видите тази информация в Web Archive (Internet Wayback Machine). Данните са хаквани и през 2012 г. Тогава никой не разбра, че сме успели да инфилтрираме 30 GB информация”. Това написа в имейл до NOVA хакерът, извършил атаката, при която изтекоха лични данни на 5 млн. души от системата на НАП.
Елена Харизанова
Слави Трифонов: Твърдо не Борисов да е премиер, а Атанасов...
Урсула фон дер Лайен спомена Дебора Михайлова в речта си...
Бой в сръбския парламент
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...
Ресторант "Happy" остава в Доходното здание за още 10 години