Христина Христова: Рязкото повишаване на пенсиите дебалансира системата
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 4
Само за периода 2019 - 2022 година средната пенсия се повиши със 76%
Радикални промени в пенсионната система на България: Предизвикателства и възможни решения.
Пенсионната система на България е изправена пред сериозни предизвикателства, които изискват спешни и радикални промени. Това става ясно от скорошни препоръки на Европейския съюз, Международния валутен фонд и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Основният проблем, който тези институции посочват, е демографската криза в страната и нейното въздействие върху устойчивостта на пенсионната система.
Бившият социален министър Христина Христова коментира ситуацията в ефира на Bulgaria ON AIR. Според нея, демографската ситуация в България е изключително тревожна и представлява сериозно предизвикателство за пенсионната система.
"Ние сме една от държавите, които имат много негативен субективен фактор. Това е един допълнителен минус", заяви Христова.
Тя посочи, че решенията, взети през последните години, са довели до значително увеличение на пенсиите, което е дебалансирало системата. Христова подчерта: "Само за периода 2019 - 2022 година средната пенсия се повиши със 76 процента. А минималната и максималната пенсия се повишиха два пъти."
Бившият министър обясни, че това увеличение не е финансирано от приходи от осигурителни вноски, а от държавния бюджет, което допълнително натоварва системата.
Христова посочи няколко фактора, които затрудняват намирането на решение на проблема:
- Политическа нестабилност
- Чести избори
- Несигурни парламентарни мнозинства
- Трудности при постигане на консенсус между синдикати и работодатели
Въпреки това, тя отбеляза, че България е предприела някои мерки още през 2015 година, като постепенно увеличаване на пенсионната възраст за мъже и жени с по 1-2 месеца годишно.
Според скорошен доклад на Националния осигурителен институт (НОИ), съществуват няколко възможни решения на проблема. Едно от тях е промяна на механизма за определяне на пенсиите.
Христова подчерта важността на социалния диалог при определянето на минималната работна заплата и необходимостта от отчитане на фактори като инфлация и производителност на труда.
"Пенсионната система трябва да е достъпна за тези хора, които десетки години са работили и са внасяли осигуровките си", заключи бившият социален министър.
Докладвай този коментар за нередност
×Русенец: Христинче, през първите 4 години на своето управление бат ти Бойко замрази пенсиите и не го повиши дори и с 1 стотинка....Освен това в България при пълен трудов стаж пенсиите са около 40 процента от последните брутни заплати, а в Европа - между 60 и 80 процента.
Докладвай този коментар за нередност
×Тарикат: Елементарно е. За 20+ години здраво, ама много здраво бачкане , не знам дали имам и месец официален трудов стаж. Но имам две търговски помещения и апартаменти по наем. Имам ги защото не съм плащал грешни пари на тая. С дограми се занимавах, не съм учен.
Докладвай този коментар за нередност
×Възмутена: Да, наложи се да е така, защото по времето на ГЕРБ, Симеон Дянков сервираше замразена постна пица. За всички работещи и пенсионери. Сега трябва да догонваме доходите на гражданите от ЕС. А защо не се коментират високите разходи за издръжка на НС и политическите партии, които през последните години не произведоха нищо добро за хората, за икономиката, за страната...
Докладвай този коментар за нередност
×Галюн таймс: Още една дето не вдява,че паразитите убиват гостоприемника вече...смятайте след пустите му и избори,какво иде...и мислете... ;-Х