Хосейн Деган: САЩ трябва да се готвят за целесъобразна реакция на техните действия
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Взаимни заплахи за невиждан и ответен удар разминаха САЩ и Иран в неделя, след убийството в петък на иранския влиятелен генерал Касел Солеймани по нареждане на американския премиер Доналд Тръм, защото готвел атаки срещу американски цели.
Иракският парламент прие извънредна резолюция, с която се гонят чуждите военни от страната, а върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел покани на посещение в Брюксел иранския външен министър Мохамад Джавад Зариф "за успокояване на напрежението".
В Иран пък бе посрещнато от хиляди тялото на Солеймани. С него загинаха помощникът му Абу Махди ал Мухандис, заместник-командващ иракските шиитски милиции Хашд аш Шааби, и още осем души.
Военният съветник на ръководителя на Иран аятолах Али Хаменей обяви, че "Иран готви удари по американски военни обекти в отговор на убийството на командващия спецподелението "Ал Кудс" ген. Касем Солеймани.
Удар равен на нанесения
"Америка започна войната", каза Хосейн Деган в ефира на СиЕнЕн. "Затова САЩ трябва да се готвят за целесъобразна реакция на техните действия. Единственото, което може да увенчае този период на война, е американците да получат удар, равен на нанесения от тях", заяви той. Съветникът на аятолах Хаменей в същото време обяви, че ръководството на Иран " никога не се е стремило и няма да се стреми към война".
Отговорът на Техерен е на думите на американския президент Доналд Тръмп, че САЩ ще ударят Иран по-силно от всякога, ако Ислямската република извърши нападения като отмъщение за убийството на иранския генерал Касем Солеймани.
"Ако те продължат да нападат, нещо, което категорично не ги съветвам да вършат, ще ги ударим по-силно отколкото някога са били удряни", заплаши Тръмп в Туитър.
52 цели, колкото бяха заложниците на САЩ в Техеран през 1979 г.
"Ако Иран нападне американец или американска собственост, ние сме се прицелили в 52 ирански обекта, някои на много високо ниво, важни за Иран и за иранската култура, които ще ударим много бързо и много твърдо", предупреди Доналд Тръмп. Той уточни, че числото на обектите символизира 52-мата заложници в американското посолство в Техеран през 1979 година.
Иран отвърна, че ако атакува обекти на културното наследство, САЩ ще извършат престъпление. "След като извърши сериозно нарушение на международното право /.../ с подлите убийства" в петък на Касем Солеймани и на лидер на проирански милиции в Ирак, Тръмп "продължава да заплашва, че ще извърши нови нарушения" и че ще пресече нови "червени линии", написа иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф в Туитър.
"Те разправят подобни неща, за да отклонят вниманието на световната общност от техните омразни и неоправдани действия", заяви генерал-майор Абдолрахим Мусави, началник на генералния щаб на иранската армия, цитиран от Ройтерс и Франс прес. "Но се съмнявам, че имат куража да го сторят", добави иранският генерал.
Тръмп – терорист в костюм
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е "терорист в костюм", заяви иранският министър на информацията и телекомуникациите Мохамад Джавад Азари-Джахроми, цитиран от Ройтерс.
"Същият като Ислямска държава, същият като Хитлер, същият като Чингис хан! Всички те мразят културите. Тръмп е терорист в костюм. Той много скоро ще научи урока на историята, че НИКОЙ не може да победи "Великата иранска нация и култура", написа министърът в Туитър.
Също в социалната мрежа американският президент написа преди това, че Иран е много смел в отговора си на смъртта на Солеймани, когото Тръмп отново обвинява за много убийства през годините и нападението срещу посолството на Вашингтон в Багдад по-рано тази седмица.
Малко по-късно иракското външно министерство призова посланика на САЩ Матю Тюлър, на когото било заявено, че "тези водени от САЩ нелегитимни военни операции са атаки и осъдителни действия, които могат да доведат до ескалация на напреженията в региона". "Те са нарушение на суверенитета на Ирак и на всички международни закони и норми, които уреждат междудържавните отношения и забраняват ползването на земите им за нанасяне на атаки по съседни страни", се казва в изявление на министерството.
Ирак гони чуждите военни
Атаката на САЩ разгневи и Ирак, чийто висш военен представител също бе убит при удара срещу Солеймани. На извънредна сесия в неделя парламентът реши, че от страната трябва да се оттеглят всички чужди военни. Резолюцията също така забранява на чужди сили да използват иракска земя, въздушното пространство на страната или вода по каквито и да било причини, предаде ББС.
САЩ имат около 5 хиляди военни в Ирак, основно като съветници на властта.
Ударът с дрон на летището в Багдад, при който в петък бе убит Солеймани, предизвика и протест по улиците на Вашингтон. Стотици хора изразиха недоволството си и от решението на Тръмп да изпрати още над 4000 войници в Близкия изток, предаде Ройтерс.
Вече е започнало прехвърлянето в Кувейт на повече от 4000 войници от състава на 82-а въздушно-десантна дивизия, разквартирувана във форт Браг, щата Северна Каролина, заради опасенията на Вашингтон от вероятни актове на отмъщение от страна на Иран след ликвидирането на Солеймани, предаде Асошиейтед прес, .
По информация на говорителя на 82-а въздушно-десантна дивизия подполковник Майк Бърнс, около 700 военнослужещи вече са заминали тази седмица за Кувейт. На ред са 3500 американски десантчици, които трябва да бъдат окончателно прехвърлени след няколко дни.
Протести в САЩ след убийството
"Няма справедливост, няма мир. САЩ вън от Близкия изток", скандираха демонстрантите пред сградата на Белия дом, преди да поемат към хотел "Тръмп интернешънъл", намиращ се на няколко пресечки разстояние.
Подобни протести имаше също в Ню Йорк, Чикаго и други градове в САЩ. Организаторите от антивоенното движение "Код розово", ръководено от жени, съобщиха за организирани прояви в събота в редица по-големи и по-малки американски градове.
Лондон оцени Солеймани като заплаха за региона
Британският външен министър Доминик Рааб обаче оцени пред "Скай нюз" Солеймани като регионална заплаха и САЩ са имали право на самоотбрана с убийството му в Багдад.
"Задачата на генерал Солеймани беше да използва подставени лица и милиции за нападане на западните страни, които легитимно се намират в Ирак и при тези обстоятелства ясно важи правото на самоотбрана", каза Рааб, който изрази несъгласие със становището, че убийството на Солеймани е обявяване на война.
"Засилването на напреженията обаче е риск и сега искаме да видим деескалация и стабилизиране на ситуацията. Никой няма интерес от война. Трябва да се намери начин да се позволи на Иран да излезе от международната си изолация", заяви британският външен министър.
Рааб съобщи, че днес е разговарял с премиера и президента на Ирак и смята да разговаря и с иранския външен министър. В близките дни той смята да се срещне и с държавния секретар на САЩ Майк Помпейо, който упрекна европейците, че "не са били толкова полезни", колкото са можели в тази ситуация.
Британският министър на отбраната Бен Уолъс по-рано съобщи, че два британски бойни кораба - фрегата и ескадрен миноносец ще възобновят ескортирането на търговски кораби под британски флаг в Ормузкия проток, който е стратегически район за търговията с петрол.
Евросъюзът на свой ред призова за деескалация на напрежението в Близкия Изток след убийството на Солеймани.
Брюксел търси деескалация на напрежението
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел е поканил на посещение в Брюксел иранския външен министър Мохамад Джавад Зариф, съобщиха от Брюксел.
В телефонен разговор в събота със Зариф за ситуацията в Ирак Борел подчертал "необходимостта от успокояване на напрежението и деескалация, както и запазването на международното споразумение за иранската ядрена програма, което играе решаваща роля за световната сигурност", се казва в комюникето. Отбелязва се, че Борел е поканил иранския министър в Брюксел за продължаване на обсъждането на този проблем, но конкретна дата не се посочва.
Ръководителят на европейската дипломация "изрази дълбоко безпокойство във връзка с ескалацията на насилието и конфронтацията в Ирак, включително убийството на генерал Касем Солеймани" /командващ силите "Ал Кудс" на Корпуса на гвардейците на ислямската революция/, в резултат на американски ракетен удар в района на летището в Багдад, се посочва в комюникето. Борел "призова Иран да проявява сдържаност и внимателно да преценява ответните си действия, за да се избегне по-нататъшна ескалация, която ще навреди на целия регион и жителите му", отбелязва външнополитическата служба на ЕС.
Тялото на Солеймани посрещнато oт хиляди в Ахваз
Междувременно тялото на Солеймани беше върнато в Иран, съобщи официалната информационна агенция ИРИБ, цитирана от Ройтерс.
Тленните останки на Солеймани бяха превозени със самолет до югозападния ирански град Ахваз.
ИРИБ публикува видеоклип със свалянето на обвития в иранското знаме ковчег на Солеймани, от самолет, под звуците на военен оркестър.
Репортаж, предаван на живо от държавната телевизия, показа как хиляди опечалени иранци, облечени в черно, преминават през Ахваз.
Докато мнозина иранци участваха през последните дни в масови прояви, за да дадат израз на скръбта си от смъртта на Солеймани, смятан за втората по сила фигура след върховния духовен водач аятолах Али Хаменей, други се тревожат, че неговата смърт може да въвлече страната им във война със суперсила.
Тялото на ръководителя на подкрепяните от Техеран иракски милиции Абу Махди ал Мухандис, убит заедно със Солеймани, също беше транспортирано в Ахваз, съобщи ИРИБ.
Предстои идентификация на телата чрез ДНК анализ. Тленните останки били на части и обезобразени от експлозията на американските снаряди край международното летище в Багдад. Тестът ще отнеме няколко дни.
След това останките на иракския военен лидер ще бъдат върнати в Ирак, за да бъдат погребани в свещения за шиитите град Наджаф. Ал Мухандис бе тясно свързан с Иран десетилетия наред, припомня АП.
Росен Христов: Два нови блока на АЕЦ "Козлодуй" ще струват...
Продадоха потник на Майкъл Джордън за близо 5 милиона долара
Хиляди българи обжалват решения на ТЕЛК
Щастлива развръзка: Върнаха Майк на стопаните му
Ангел Русев: 9 месеца не съм взимал заплата