Хитрино изхвърли празниците на боклука
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0
Има едно място в България, в което общинската елха заедно с блестящите коледни топки бе хвърлена на боклука.
Тъжната гледка е в Хитрино - 11 дни след взрива на цистерни, при който загинаха 7 души, няма кой да празнува, пише 24 часа.
Много се изписа за старото име на Хитрино, което на турски се е наричало Шейтанджик. Никой обаче не знае откъде идва то. Селото от векове е голям пазар на животни и земеделска продукция и местните са били дяволски хитри търговци. За това спомага и жп линията Варна-Русе, която превръща местната гара във важна точка за търговията в Делиормана.
Пламен показва иконата на св. Богородица на терасата в къщата му. Човекът вярва, че тя го спасила.
Неслучайно до сградата ѝ е дългата улица с дюкяни от началото на XX в. По монограмите на фасадите личи, че тук бизнес са въртели големи търговци, благодарение днес Хитрино е красиво село със съвсем градски облик.
Оцелялото минаре в селото
В Шейтанджик още по турско време на гарата имало европейски бюфет със собственик полски емигрант. В него масите били с бели покривки, подредени с чинии, ножове, вилици, чаши и хляб. Французи, англичани и турци си поръчвали в бюфета супа и телешко. На фона на мизерните спирки по пътя гарата в Хитрино блестяла.
Кварталът зад гарата е опустошен като след бомбардировка.
Сега обаче улицата с дюкяните е напълно разрушена. Цветан Цветков, който е наследил помещение от дядо си, е имал телевизионен сервиз в него. Мъчи се със сина си Николай да извади нещо изпод изпепелените останки.
Врабчета са накацали върху палетата с черни хлябове в изгорялата фурна на селото.
“За оборудването въобще не мисля, сградата кой ще ми възстанови, се питам. Ей там загинаха комшията Танер и синът му, жена му е жива - вчера я видях”, казва Цветан. Той посочва сина си Николай. “Аз съм коледар, но тази година няма да ходим никъде по къщите”, казва момчето.
Колона от камиони чака да бъдат натоварени останките от разрушените сгради в Хитрино.
“Празнуваме
Ахмед Якуб казва, че в Хитрино мюсюлманите са празнували заедно с християните Коледа, но сега на никого не му се весели.
Коледа с
Шефът на кризисния щаб Неджет Мурад казва, че храната се разнася по домовете. Националната кампания на БЧК в помощ на Хитрино набра близо 2 млн. лв. Повече от 1 млн. SMS-а са изпратени на тел. 1466, а финансовата подкрепа по банков път е 907 156 лв. На 28 декември на заседание на Обществения съвет за управление на финансовите средства от кампанията за Хитрино ще се обсъди как ще бъдат разпределяни парите.
християните.
Баба Веска казва, че са донесли новите прозорци. Трябва сега майсторите да ги поставят.
Както те
Разтопен от огъня бус е бил паркиран пред един от магазините.
празнуват
с нас Байрама
Сега обаче на никого не му е до празник”, казва Якуб Ахмед, който живее в горната махала, където има само изпочупени прозоци.
“Идвах тайно да си храня кучетата, тук нямаме големи поражения, но сега е трудно без вода”, добавя той. 66-годишната му съседка Гюрга Василева носи стек с минерална вода, която са докарали заедно с храната с училищния автобус. “Какво да празнувам, аз си знам какво ми е”, пъшка тя. Медицинската сестра от Шумен Мария Стаматова си е взела отпуск и ходила да търси комисията по оценка на щетите в Тимарево, където е и кризисният щаб. “Прозорците ми са напукани”, оплаква се тя.
В центъра на селото възрастен човек се тревожи за пункта за залагания. “На сина ми е, дойдох да видя какво е останало”, казва Нурди.
До него разчиства Илия Илиев, автоинструктор, който е един от 9-имата доброволци от Шумен. “Чакаме и от други места”, казва Илиев и признава, че първата работа била да опразнят и очистят сградата на общината.
Сабри Рамадан е доволен, че 6-те му кокошки са оцелели, но на места таванът на къщата му е пропукан. Мъжът живее заедно с жена си и внучката. Показва дупката в тавана и се чуди как ще го оправи.
“Дойдоха да проучват въздуха, казаха, че бил добре. Носят ни храна засега. Сарми и пасти донесоха - вкусни бяха”, казва Сабри. Съседката Веска е сърдита и нещо мърмори, че ѝ донесли прозорци и чака да ги монтират.
“Как ще празнуваме при толкоз жертви. Децата ми още са в шок от това, което преживяха, огън до небето и трясък. При всеки най-малък шум скачаме и се чудим какво става,
депресията
е голяма.
Беше ад”,
описва Орхан Хасан. Съседите му Пламен и Любка са близо до центъра. По чудо обаче къщата им е с малки поражения. От години на терасата им има 2 икони на св. Богородица. “Може би те ни спасиха”, казва Пламен. И добавя, че барчето, в което жена му е работила, е изгоряло.
Мехмед, братът на фризьорката Невин, за която цялото село страда, разчиства къщата и салона ѝ. А те се държат на косъм да не паднат. “Мъчим се да вземем каквото може, но е опасно да влизаме вътре”, казва той. Мъжът се тревожи за сестра си, която е с отлепени ретини на очите и бе преместена в София за операция.
“Страх ни е от крадци. Чу се, че един се промъкнал от гората и отишъл да граби в големия хранителен магазин на центъра, но го хванали”, добавя Вилдан Керим.
Петимата внуци на загиналата баба Шерифе са дошли да видят какво е останало от къщата. Обикалят - а то всичко е разрушено, няма помен от живот под развалините. На въпроса как е оцеляло малкото минаре на джамията, която е до най-големите разрушения, те вдигат рамене.
Хората от Хитрино посрещат Коледа и Нова година все пак с една малка утеха. Тя е, че 3 месеца ще получават безплатна храна. Гарантира го Неджет Мурад от БЧК в Шумен, който ръководи кухнята в близкото с. Тимарево.
Рекорден ръст на заплатите в Русия
Гордана Силяновска: Въпросът за промяна на Конституцията ме...
Рекорден ръст на заплатите в Русия
Патриарх Даниил: Христос се роди! Нека Го славим!
Русе ще почете паметта на офицерски кандидат Антон Петров