Гражданска съпротива осуети нов завод за горене на боклук
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Бурно гражданско недоволство осуети строеж на завод за горене на боклук.
Става дума за Попово, където бе в ход проект за изграждане на инсталация за преработка на неопасни отпадъци. Снощи се състоя обществено обсъждане, на което след много силен натиск кметът Людмил Веселинов се принуди да обещае, че съоръжение няма да има.
Събитията в Попово протекоха скоростно. Проектът е по идея на дружеството „Еко инвест север”, което събира сметта на града. Той бе обсъждан в общинския съвет през декември, месец и половина след местните избори.
Практически тогава жителите на Попово научиха, че в покрайнините на града се предвижда завод за горене на отпадъци. И макар експерти да твърдяха, че технологията е най-съвременна, недоволството растеше като лавина. В края на януари в общинския съвет бе внесено възражение срещу завода, подкрепено от около 1500 души. В него хората заявиха, че проектът е свързан с доста неясноти и пратиха становището си до всички възможни институции, включително прокуратурата и ДАНС.
В отговор общинската управа насрочи вчерашното обсъждане с обществеността.
Събранието мина неочаквано остро спрямо представителите на общинската власт, съобщиха жители на Попово. В залата е имало правостоящи, затова най-напред са полетяли въпроси защо е избрано помещение, което не може да побере всички желаещи.
Самата идея за завода била посрещната с бурно недоволство и категоричното мнение на хората, че просто няма да допуснат съоръжението, каквото да им се обяснява. „Присъстващите не гласуваха доверие на доведените от местните управници експерти и не им дадоха думата”, обобщи Радио Търговище. В крайна сметка, след като мълчал известно време, кметът Людмил Веселинов се принудил да обещае, че прекратява проекта.
Но това е само част от екшъна. Веселинов, който управлява Попово почти три пълни десетилетия, опитал да издейства ново място на инсталацията – не в самия град, а другаде из общината. С което получил нов яростен отказ.
„Такъв единен отпор от млади и стари, от хора от града и селата не се бе случвал”, коментира участник. Допълнително общинската управа получила упреци, че щом толкова мисли за екологията, е трябвало да организира добро разделно събиране на отпадъците, а не да прави завод.
След всичко това в крайна сметка е дадено обещанието, че инсталацията няма да се изгражда. А поповчани засега постигат целите си сами - без много шум из държавата и осезаема подкрепа от екологични организации.
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
НАПАРАПЕТВАНЕ
НАПАРАПЕТВАНЕ
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...