Експерт: Българите продължават да харчат за найлонови торбички
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 1
Потреблението на найлонови торбички остава високо въпреки цените
Тревожна статистика разкрива, че в 50% от общините в България нивото на рециклиране на основни материали като пластмаса, метал, хартия и стъкло не надхвърля 10%.
Финансови предизвикателства пред общините
Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" коментира проблема в ефира на Bulgaria ON AIR: "Кметовете нямат достатъчно финансови ресурси за управление на отпадъците. Съществуващата мрежа не покрива истински населението на страната. Всеки от нас, като потребител, плаща още в цената на стоката пари, за да може тази опаковка да бъде рециклирана."
Швейцарският модел като пример
Ташева посочва Швейцария като успешен модел, където общините имат контрол върху финансовите потоци и самостоятелно определят разположението на контейнерите за рециклиране.
Необходимост от системни промени
"В момента, в който се осигурят пълен комплект контейнери до всяка жилищна сграда, за да имат възможност хората да разделят и само това, което остава неразделено на база количество да се плаща, хората ще усетят ползата. Така удобството, достъпът и финансовият стимул ще дадат ефект", обяснява експертът.
Проблемът с найлоновите торбички
Въпреки по-високите цени, потреблението на найлонови торбички в България остава високо. "Ние пак сме с огромно количество потребление, над 100 на човек на година, докато в Германия са по 3-4", споделя Ташева.
Докладвай този коментар за нередност
×...: Циганите и калмарите харчат за кесии, защото АйКюто им е под 20. Те генетично са необременени интелектуално и са блаженни за което.