Говори мъжът, подал сигнал за драстичната разлика в стойността на лекарствата
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Скандалът с фрапиращата разлика в цената на онколекарство за държавни и общински болници, в сравнение с частни, се разраства!
Оказа се, че има и други подобни случаи. В парламентарната здравна комисия спешно изслушаха ресорния министър Кирил Ананиев и управителя на НЗОК Дечо Дечев. Ананиев отхвърли обвинението, че е трябвало да знае за случая. По време на изслушването стана ясно още, че от Европейската комисия е отправила питане към България относно това, че частните болници не провеждат обществени поръчки и очакват отговор.
При проверка на здравното министерство са открити и други подобни случаи. Например – лекарство с максимална цена от около 3 700 лв., в някои болници е договорено наполовина по-евтино.
А човекът, от който тръгва скандала и предизвикал турболенция в сектора, проговори пред bTV. Николай Ингилизов представлява компанията, производител на онколекарството за България.
Според правилата у нас, ако Касата похарчи повече от планираното за определени медикаменти, производителите им ѝ връщат суми. В края на 2019 г., Ингилизов забелязва, че трябва да върне голяма сума.
Казва, че е сезирал НЗОК, защото първоначално си помислил, че има грешка. Ингилизов твърди, че с отстъпките продава лекарството на търговците на едро на цена около 159 лв., която по думите му е сходна с тази на останалите производители.
Търговците на едро продават на болници с надценка и вече те отчитат пред Касата цена от около 1000 лв, показва справка за третото тримесечие на 2019 г.
Търговците на едро имат право на точно определени надценки. Те зависят от заявената от производителя цена.
И когато тя е над 30 лв., надценката е 4%, но не повече от 10 лв. В списъка с максималните цени – за тази група медикаменти е посочено, че тя е 1063, 03 лв. От частните болници питат – ако пазарната стойност е много по-ниска, защо в списъка стои високата?
Допускат, че причината е, за да не се сринат цените в Европа. От Надзора на НЗОК пък казват, че управителят Дечо Дечев е реагирал късно и то първо в медиите.
От общинската онкоболница в Благоевград, която е с една от най-ниските цени на лекарството, но произведено от друга фирма, казват, че причината е в търга.
„Имаме участие на две фирми, избрали сме фирмата с най-добра цена, тази цена за 2019 г. е 149, 88 лв. с ДДС“, уточни Георги Георгиев, управител на СБАЛО „Света Мина“ ЕООД.
Всички отговорни органи вече проверяват казуса. Вчера в ефира на bTV управителят на касата изброи болниците, отчитали лекарството на най-високата цена.
Отговорът на част от тях вече е факт – болница „Надежда“ казва, че не е купувала препаратът на конкретната фирма, а на друга. Той е със същото активно вещество и с различна фармацевтична форма.
От „Пълмед“ казват, че са купували лекарството на фирмата, но на цена под максимално допустимата. От бургаска болница „Дева Мария“ обясняват, че са купували от различни доставчици, спрямо тяхната моментна наличност - както на най-висока, така и на най-ниска цена.
От софийската „Сердика“ казват, че са купували на толкова, на колкото търговеца на едро им я предлага, в рамките на допустимото.
Българин открадна 12 000 евро от историческо кафене в Болоня
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева
Божидар Божанов: ГЕРБ само се карат от екрана