Дечо Дечев разкри кои са болниците, купували лекарство на 7 пъти по-висока цена
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Има нецелесъобразно изразходване на средства от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), откакто със законови промени през 2016 г. частните болници бяха освободени от задължението да правят търгове по ЗОП за лекарствата, за които плаща Касата.
Това каза в интервю за предаването „Лице в лице“ по bTV управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев.
Това се е разбрало, след справка с производителя, който е обявил пред НЗОК, че е продал медикамента на много по-ниска цена на търговците на едро.
Д-р Дечев разкри, че става въпрос за онколекарството „Пеметрексед“ на „Алвоген“.
Държавните болници са купували този медикамент средно за 150 лв., а 11 частни – за 1063 лв., максимално допустимата цена, която НЗОК може да покрие.
Това се е разбрало, след справка с производителя, който е обявил пред НЗОК, че е продала това лекарство на много по-ниска цена на търговците на едро.
Д-р Дечев разкри, че става въпрос за онколекарството „Пеметрексед“ на „Алвоген“. А 11-те болници, които са го купили за 1063 лв. са: УМБАЛ „Пълмед“; „Аджибадем Сити Клиник“; МБАЛ за женско здраве „Надежда“; УМБАЛ „Софимед“; „Паркхоспитал“ ЕООД; МБАЛ „Сердика“; МБАЛ „Централ онко хоспитал“; СБАЛО Хасково; МБАЛ „Авис Медика“; УБАЛ „Дева Мария“; МБАЛ „Уни хоспитал“.
„През 2016 г., когато влезе в сила това решение на парламента, огромна част от частните лечебни заведения си направиха собствени търговци на едро, тоест входът на болницата преминава винаги през търговеца, който е техен. И на практика цялата тази разлика от 700% в този случай, влиза в полза на собственика на болницата, който е и собственик на фирмата за търговия на едро. И кръгът е затворен“, коментира Дечев.
От изброените от него 11 частни болници някои имат собствен дистрибутор, а други купуват само от един, уточни Дечев.
Той обясни и защо производителите продават на по-ниска от максималната цена, за която касата плаща. За конкретния случай лекарство със същия състав предлагат още три фирми и при процедура по ЗОП те се съревновават с цената. Така правят отстъпки до 85% на държавните и общински болници, които задължително правят търгове.
„Няма голяма частно лечебно заведение, зад което да не стои изключително сериозен бизнес. Зад всяка от тях стаи сериозен инвеститор с друг бизнес. Както се вижда, частните болници развиват главно сфери, в които се печели най-лесно – една от тях е онкологията. И конкретно лекарствата са обектът по различни причини“, каза още управителят на НЗОК.
Томислав Дончев: Няма да подпишем декларацията срещу Пеевски
Как климатикът работи най-икономично през зимата?
Русенец нападна млада жена в тунел на жилищен блок
Първи военни сблъсъци между украински и севернокорейски...
Ангел Русев: 9 месеца не съм взимал заплата