Германия ще трябва да разбие някои от най-големите си табута
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Тридесет години след обединението историята чука на вратата на Германия.
За да отговори, Германия ще трябва да разбие някои от най-големите си табута и отново да започне да мисли и действа като велика сила, пише Уолтър Расъл Мийд за Wall Street Journa, цитиран от Инвестор.
Властническата политика има лоша репутация в Германия и не е трудно да разберем защо. Ото фон Бисмарк и неговите наследници направиха Германия велика сила, но усилията завършиха с корабокрушение през Първата световна война. Мечтите на Адолф Хитлер за империя доведоха до още по-голяма катастрофа. Разделена и обедняла, Германия загуби милиони граждани, видя вековни културни съкровища, унищожени от съюзническите бомби, и бе натоварена с бремето на срама и вината, които все още тормозят съвестта й.
Следвоенните германски лидери поеха по друг път, интегрирайки се на Запад. Организацията на Северноатлантическия договор, която защити Западна Европа от Съветския съюз, в същото време успокои европейците, които се страхуваха от поредния немски стремеж за надмощие, като разположи големи американски бази в Германия. НАТО направи възможен Европейския съюз и все още осигурява неговата сигурност.
През цялата Студена война силната Западна Германия работеше заедно със съюзниците за укрепване както на трансатлантическите отношения, така и на европейските си партньорства. Когато Студената война приключи и Германия се обедини, ползите бяха огромни. Централна и Източна Европа не искаха нищо друго освен да се присъединят към НАТО, като същевременно се интегрират икономически с Германия и ЕС. Слабата Русия гледаше с надежда към Германия за инвестициите, които да дадат началото на нейното възстановяване, а разрастващия се Китай охотно посрещна германските компании и внасяше немските капиталови стоки. Тъй като явно целият свят се стремеше към западните ценности, на които Бон (и по-късно Берлин) страстно се бе отдал, Германия беше по-богата, по-сигурна и по-харесвана от всякога в историята си.
Днес светът е много по-различен Отношенията между САЩ и Германия не са били толкова трудни, откакто Западна Германия възстанови суверенитета си през 1955 г. Реваншистка Русия търси слабосттите в целия ЕС. Китай отправя предизвикателство към водещото място на Германия на върха на промишлената верига. Недоволни италианци и испанци обвиняват Берлин за трудностите на своите страни и заплашват да подкопаят ЕС, ако не бъдат изпълнени значителните им финансови искания. Държави като Полша и Унгария погазват демократичните норми, които германците вярваха, че са здраво вкоренени.
Общата европейска валута, която трябваше да сближи Европа, вби клин между Севера и Юга. И нито политическият консенсус в Германия, нито политическите институции на ЕС са достатъчно силни, за да наложат върху пъстрия пейзаж на Централна и Източна Европа върховенството на закона и културата на свобода, които характеризираха Германия и Западна Европа в най-добрите им времена. Албания, Косово и Северна Македония няма да се превърнат в Дания, само защото подписват тържествено листчета хартия, чрез които обещават да приемат практиките и нормите на ЕС.
Ако Европа нямаше съседи и врагове, тези проблеми можеше да са поносими. Русия обаче цели да отслаби ЕС, уронвайки културата му на върховенство на закона и настройвайки една срещу друга държавите членки. Китай също се оглежда за влияние, надявайки се да сключи двустранни сделки с европейските страни, игнориращи Брюксел. От другата страна на Средиземно море и в Турция стотици хиляди отчаяни бежанци - които могат да се увеличат заради пандемията - не виждат бъдеще за себе си, освен навлизане в Европа, която може да приеме само малка част от тях.
Вземете неотдавнашното решение на германският конституционен съд, че Европейският съд е действал неправилно при одобряването на някои аспекти от програмата за изкупуване на облигации на Европейската централна банка. Малко вероятно е решението да повлияе на мерките на ЕЦБ в краткосрочен план, но той сочи за важен избор, който Германия трябва да направи. Що се отнася до еврото, Германия трябва или да се ангажира да направи каквото е необходимо, за да работи валутата, или да започне да обмисля процеса на минимизиране на последиците от провала й.
Подобно решение стои пред Германия по отношение на демокрацията и върховенството на закона. Берлин трябва да реши дали да тласка страни като Унгария много по-агресивно към германския възглед за законите и нормите на ЕС или да приеме, че разширеният ЕС е по-малко съгласуван, по-малко единен - и може би също така по-малко демократичен и по-малко спазващ закона - отколкото германците някога се надяваха. А що се отнася до Русия и Китай, Берлин трябва да се запита колко външна намеса в ЕС ще търпи. И тогава ще трябва да помисли какви способности, политики и съюзници са му необходими, за да убеди или принуди тези две сили да не прекрачват линиите.
Може би ще е по-добре, ако Германия продължи да спи. Опасността събуденият Берлин да направи стратегически грешки е реална. Винаги съществува изкушението да сключи сделки с Москва, Пекин или и двете столици за сметка на трансатлантическия алианс. Но времето става все по-малко. Ако разделенията вътре в съюза продължат да се задълбочават и външни сили да се намесват, наследниците на Ангела Меркел може вече да не са в състояние да обърнат Европа.
Седемдесет и пет години след поражението си във Втората световна война Германия трябва отново да се научи как да бъде велика сила. Трябва да мисли, трябва да избира, трябва да действа.
РИОСВ: Фойерверките вдигнаха праховите частици в Русе
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Костадин Костадинов: ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите