Франция експулсира български работници, въпреки насоките на ЕК

3
Адв. Кантен Декамп заяви, че за първи път вижда такава голяма група граждани на ЕС да бъде “поставена в нещо средно между хотел и затвор”
Адв. Кантен Декамп заяви, че за първи път вижда такава голяма група граждани на ЕС да бъде “поставена в нещо средно между хотел и затвор” Снимка: bTV

Две групи сезонни работници, пристигнали във Франция от България, бяха върнати обратно от френските власти.

Това се случи, въпреки призивите на Европейската комисия страните от ЕС да осигуряване на свободата на движение на работниците от критично значение.

На 7 и 9 май френските власти изпратиха обратно две групи от общо 83-ма души с мотив, че Франция не приема посетители в условията на извънредното положение, което беше отменено в понеделник (11 май).

Европейската комисия заяви, че на сезонните работници трябва да бъде разрешена постоянната свобода на движение през вътрешните граници на блока, въпреки ограничителните мерки заради коронавируса. На 30 април ЕК публикува насоки за осигуряване на движението на работниците от критично значение.

От 8 април Франция позволява влизането в страната само на чужденци, които постоянно пребивават в страната. Това изключва сезонните работници.

Експулсираните българи са работили във Франция в областта на земеделието и са имали трудови договори. Това обаче не е попречило на местните власти да ги върнат. Когато са се върнали в България, част от работниците са се оплакали от отношението на французите. Властите на летището са сметнали договорите им са фалшиви.

Адв. Кантен Декамп заяви пред EURACTIV, че за първи път вижда такава голяма група граждани на ЕС да бъде “поставена в нещо средно между хотел и затвор”. Дори смартфоните на работниците са били отнети.

Декамп е част от група адвокати доброволци, които по време на кризата с COVID-19 заместват държавните адвокати, които при нормални обстоятелства защитават правата на чужденците в административния център на летище Шарл де Гол.

След въвеждането на извънредното положение обичайният екип адвокати, който е решавал отделните случаи, не е бил на място. Зоната за чакащи обаче е започнала да се пълни с граждани на ЕС, което досега не се е случвало, обясни Декамп.

“Видяхме да идва англичанин, германец, швед, няколко поляка. А после се появиха много българи, което беше необичайно”, разказа той.

Декамп заяви, че от това, което е видял, документите на сезонните работници са били редовни. Според него законовите текстове на базата, на работниците са били експулсирани, могат да бъдат поставени под въпрос. Властите са има опцията да оставят българите в зоната за изчакване до понеделник, когато бе отменено извънредното положение, вместо да бъдат експулсирани.

Адвокатът посочи, че дузина румънци, пристигнали в неделя са били задържани в зоната за чакащи, въпреки че е трябвало да им бъде разрешено да напуснат летището.

Декамп каза, че ще обжалва експулсирането пред Държавния съвет и се надява на положителен резултат.

Попитан дали би определил случая като дискриминация, той посочи, че не “дискриминация” е терминът, който би използвал. Според него това е “политически въпрос”. В България някои разглеждат случая като дискриминация.

Димитър Манолов, лидер на профсъюза “Подкрепа”, коментира, че експулсирането на българските сезонни работници има привкус на антиромски расизъм.

Няма информация за етническата принадлежност на сезонните работници и такова разграничение на административно ниво не се прави.

“Тази случка на френското летище има много ясен подобен (расистки) характер. Въпреки че френското двуличие никога няма да си го признае в прав текст, това, което искаха да кажат бе: “Не искаме българските цигани”. Това заяви Манолов в понеделник пред телевизия “Европа” в предаването на Георги Коритаров.

“Спомняте си, че Франция имаше проблем с циганите. Това е продължението на тази история. [Французите] казаха: Не искаме българските цигани и няма значение дали в самолета е имало цигани или не”, коментира Манолов.

Франция наистина имаше проблем с ромите от Румъния и България по времето на френския президент Никола Саркози. Във връзка със случая Европейската комисия реагира остро срещу опитите за заклеймяване на етноса.

EURACTIV поиска коментар от Европейската комисия заради сблъсъка между насоките ѝ в полза на свободата на движение на сезонните работници и националните политики. Говорителят на службата Адалберт Янц заяви, че действително насоките на Комисията не се спазват изцяло, но тя “продължава да работи с държавите членки” в тази посока, така че правилата да бъдат “възможно най-ясни” за гражданите.

На въпрос относно твърденията на синдикалния лидер, че предисторията на експулсирането е расистка и антиромска, говорителят заяви, че Комисията напълно се доверява на френските власти за разследването на подобни твърдения.

Френската полиция обясни, че българските сезонни работници не са разполагали с всички необходими документи. По-конкретно липсвала е информация къде ще бъдат настанени и какъв е срокът на престоя им във Франция. По подобни причини бил отказан достъп и на група от Латвия, каза френската полиция за EURACTIV.

За разлика от Франция, Австрия положи големи усилия, за да доведе сезонни работници от Румъния и България в страната.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари