Фермер в Русенско: Махам рапицата и граха като култури
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 4
Няма грам влага, тъй като през лятото не валя никакъв дъжд, заяви Пламен Генчев
Един от най-големите производители на рапица в Русенска област съобщи пред Агри.бг, че през тази година няма да засява нито един декар с рапица поради пълната липса на влага. Причината за това е сухото лято, в което не падна никакъв дъжд. Фермерът, който в предходни години е засявал между 7 000 и 8 000 декара от маслодайната култура, отбеляза, че през септември падналите 2 – 3 литра на квадратен метър валежи са били без стопанска стойност. Влагата се е изпарила бързо, а в момента в стопанството му тече жътвата на царевицата.
„Освен рапицата, тази година заложих на грах, но и той не успя да даде добиви поради липсата на добро опрашване през май. Затова също спирам с отглеждането на тази култура,“ споделя земеделецът, който е зам.-председател на Регионален съюз „Дунавско зърно“ – Русе.
Въпреки затрудненията, фермерът е успял да направи един откос от люцерна и в момента жъне семена. През изминалата година добивът от тази култура е бил около 15 – 20 килограма от декар, но през тази година количеството е паднало на 8 – 9 килограма, които допълнително ще намалеят след почистването. „Люцерната също вече не е рентабилна,“ коментира земеделецът.
Що се отнася до царевицата, Генчев планира значително намаляване на площите за отглеждане. Царевицата ще се отглежда само на около 3 500 декара поливни площи, тъй като добивите от неполивните са изключително ниски и не оправдават направените разходи.
От есенниците той ще заложи на пшеница и ечемик, докато от слънчогледа, въпреки ниските добиви от около 160 килограма на декар и цената от 830 – 840 лева на тон, също ще продължи да отглежда.
Все пак фермерът успява да поддържа положителен баланс благодарение на добрите добиви от пшеница и ечемик, които компенсират загубите от другите култури.
Производствените разходи през 2023 г. в община Сливо поле са достигнали 80 – 90 лева на декар, но през тази година са намалени до 70 лева на декар. „Въпреки намаляването на разходите, ще сме на загуба, но поне тя ще бъде по-малка,“ завършва Генчев.
Докладвай този коментар за нередност
×Не разбирам от земеделие: "поради липсата на добро опрашване през май.." пчеличките на ГМО не кацат.
Докладвай този коментар за нередност
×до Отегчен: Забранено е от ЕС водите на река Дунав да се ползват за поливни нужди! Четох вчера че имало идеи за прокарване на канали до южна България за поливни нужди! Няма как да стане. Каптажи за водоснабдяване да, но водите на реката за поливане НЕ.
Докладвай този коментар за нередност
×Отегчен: Една от най пълноводните реки да ти мие бреговете и да се оплакваш от безводие е нагло. Ама много нагло! Навремето, когато бригадите бяха задължителни съм носил поливни тръби до припадък. И никой не ревеше срещу природата. Та и тоя - аре пък да не си сменяш колата с нова всяка година и харчиш пари по тунинговани курви, а да си направиш поливна система!
Докладвай този коментар за нередност
×Ламборжиниту с осмици: Бедност -нерадост.Някои си мислят че могат да надхитрят природата.Ще разберат ,че грешат ,когато всичките пари на света няма да им помогнат да живеят.