ЕС ще закове най-ниския доход на 475 лева месечно

1
Предложение може да стопи 135 лева от минималната ни заплата
Предложение може да стопи 135 лева от минималната ни заплата Снимка: Dunavmost

Лансираната идея на новия шеф на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен за общоевропейска минимална заплата може да намали заплащането у нас.

Вместо фанфарно обявените по-високи доходи предложението за въвеждане за един и същ модел в ЕС ще закове най-ниския доход на 475 лева месечно. От 1 януари минималната заплата е 610 лева, което у нас би довело до 135 лева по-малко заплащане, пише Монитор.

Предложението за въвеждане на общоевропейска минимална заплата съществува, в три отделни форми. Първата предполага една и съща пропорция на минималното заплащане спрямо средното за всички европейски страни, независимо от нивото на икономическото и социално развитие. Такава е концепцията на заместник-председателя на Европейската комисия (ЕК) Франс Тимерманс, който предлага това да бъде фиксирано на 60% от медианната заплата.

Средната брутна месечна заплата през 2018 г. е 1135 лева, но това поставя медианната заплата за същата година на ниво от около 795 лева. Следователно според предложения подход за определяне на минималните заплати в ЕС, тази в България през 2018 г. би следвало да е приблизително 475 лева. За сравнение минималната работна заплата в Дания и Италия е близо 80 на сто от медианната.

Интерпретациите по темата за ръст на доходите бяха опровергани от социалният министър Деница Сачева в парламентарната зала.

„Не може да говорим, че еднаква минимална работна заплата за целия ЕС може да повиши благосъстоянието на българските граждани. Защото няма така зависимост от уравниловката, това ще намали много сериозно конкурентноспособността на Източна Европа и България няма да има само позитиви“, коментира Сачева.

Еврокомисията стартира на 14 януари т.г. първата фаза на консултации по темата, която ще продължи шест седмици. Тепърва според Лисабонския договор предстоят консултации между Европейския парламент, националните парламенти, социалните партньори и НПО-тата за покритие в страните от ЕС, адекватност, прозрачност и предсказуемост на механизма за определяне на минималната работна заплата. След това

ЕК ще направи избор за предложение за директива или препоръка

на Съвета на ЕС след дебатите. У нас социалното министерство и партньорите от тристранката са достигнали до съгласие за рамков документ, който да се отчитат националните особености на държавите-членки, като възприемат за справедливо предложението на Тимерманс.

„Дебатите в ЕС са разнопосочни, но вероятно до 6 месеца ще стане ясно последно какви са предложенията за директива или препоръка“, заяви Сачева в отговор на въпрос на червения депутат Георги Гьоков.

Най-твърдият вариант налага едно и също равнище на минималната заплата за всички страни, което се подкрепя от крайнолевите в ЕС.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари