Епидемия от денга погуби над 1000 души в Бангладеш

0
За първи път се съобщава за повече случаи извън гъсто населените градски центрове
За първи път се съобщава за повече случаи извън гъсто населените градски центрове

За първи път се съобщава за повече случаи извън гъсто населените градски центрове

Повече от 1000 души са починали от денга в най-тежкото огнище в Бангладеш в историята, показват официални данни, като повишаващите се температури поради климатичната криза водят до продължаващото разпространение, тъй като за първи път се съобщава за повече случаи извън гъсто населените градски центрове.

От януари насам 1017 души са починали от болестта, пренасяна от комари, включително повече от 100 деца, като инфекциите са нараснали над 208 000 случая, според данни от Генералната дирекция на здравните услуги на Бангладеш, съобщава Си Ен Ен, предаде БГНЕС.

Докато треската от денга е ендемична в южноазиатската страна, като инфекциите обикновено достигат своя връх през сезона между юли и септември, тази година нарастването на случаите започна много по-рано – към края на април.

Учените твърдят, че продължителният сезон на мусоните (сезонно проявяващ се вятър - бел. ред.), при който се наблюдават по-високи температури, съчетани с нередовни, обилни валежи, създава идеални условия за размножаване на комара Aedes, който е носител на болестта денга.

Напливът от пациенти натовари здравната система на страната и болниците са изправени пред недостиг на легла и персонал, който да се грижи за тях, съобщават местни медии.

Смъртните случаи от огнището са почти четири пъти повече от миналата година, когато починаха 281 души. Само през септември е имало повече от 79 600 съобщени случая и 396 смъртни случая, според здравните власти на Бангладеш.

Нараства и безпокойството относно разпространението на епидемията в по-хладните месеци. Миналата година случаите на денга достигнаха своя връх едва през октомври, като повечето смъртни случаи бяха регистрирани през ноември.

Вирусна инфекция, денга причинява грипоподобни симптоми, включително пронизващо главоболие, болки в мускулите и ставите, треска и в някои случаи вътрешно кървене и смърт. Предава се на хората чрез ухапване от заразен комар Aedes и няма специфично лечение за болестта.

Денга, известна още като треска на счупена кост, е ендемична в повече от 100 страни и всяка година 100 милиона до 400 милиона души се заразяват, според Световната здравна организация (СЗО).

В миналото огнищата обикновено бяха ограничени до гъсто населени градски центрове като столицата Дака - дом на повече от 20 милиона души - но тази година инфекциите бързо се разпространиха във всеки район в страната, включително селските райони, каза СЗО.

Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус каза на брифинг за новини миналия месец, че агенцията на ООН подкрепя правителството и властите в Бангладеш „за засилване на наблюдението, лабораторния капацитет, клиничното управление, контрола на векторите, комуникацията на риска и ангажираността на общността“ по време на епидемията.

Но има призиви от експерти по обществено здравеопазване в страната денгата да стане по-голям приоритет и да се съсредоточи върху мерките за превенция, включително ранно откриване и достъп до адекватни здравни услуги – повторните инфекции на денга могат да бъдат по-сериозни и дори смъртоносни.

Тези призиви за действие не се ограничават до Бангладеш. Тъй като планетата бързо се нагрява поради изгарянето на изкопаеми горива, огнищата ще стават по-чести в нови региони на света.

Глобалният брой на случаите на денга вече се е увеличил осем пъти през последните две десетилетия, според СЗО.

С влошаването на климатичната криза болестите, пренасяни от комари като денга, зика, чикунгуня и жълта треска, вероятно ще се разпространят още повече и ще имат все по-голямо въздействие върху човешкото здраве.

Тази година денга удари тежко Южна Америка, като Перу се бори с най-тежкото огнище в историята. Случаите във Флорида накараха властите да поставят под тревога няколко окръга. В Азия скок на случаите засегна Шри Ланка, Тайланд и Малайзия, наред с други нации. И страни в Африка на юг от Сарахан, като Чад, също съобщават за огнища.

Директорът за предупреждение и реагиране на СЗО Абди Махамуд каза, че „все повече и повече страни“ изпитват „тежкото бреме на тези болести“.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари