Екоминистърът ще посети Русе в първите дни след Нова година
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Разпоредиха проверка за въздуха
Министърът на околната среда и водите Борислав Сандов ще пристигне в Русе в първите дни след Нова година, научихме от Русе Медиа.
Той ще се запознае на място с проблемите, свързани с чистотата на атмосферния въздух в града.
От приемната на Министерски съвет са изпратили днес писмо до гражданските организации, които алармираха преди дни за нуждата от спешни мерки, за да дишат русенци чист въздух. В писмото, което е с копие до областния управител Борислав Българинов и кмета Пенчо Милков, се указва на екоминистерството, областна администрация и местната власт да извършат обстойна проверка и да изпратят резултатите до приемната на МС и до гражданите.
Както вече писахме, писмото на русенци бе създадено след анкета с хората и бе подкрепено от организации от цялата страна. Зад исканията на жителите на Русе застават сдружение “Дишай, Добруджа”-Добрич, сдружение “Дишай, Девня“, гражданско обединение “Дишай, Пловдив”, екологично сдружение “За Земята”, “Грийнпийс България”.
Ето за какво настояват русенци в писмото си:
- Да отпадне предварителното предупреждение за проверка в конкретно предприятие на заводите в Русе и областта. Да се организират внезапни комисии в големите заводи, които да проследят пълния цикъл на производствата, при пълен капацитет и пълно натоварване.
- Проверка за налични документи (Акт 15 и Акт 16, проверка на разрешителните на фирми, работещи с или отделящи вредни вещества). Проверка на комплексните разрешителни. Както и:
- да се направи анализ на производствата в промишлените зони и какви елементи отделят във въздуха;
- отговарят ли на настоящите екоизисквания ;
- ако е необходимо, да се актуализират, и ако е необходимо да се направи ОВОС;
- пречиствателните им съоръжения отговарят ли на капацитета на производство, т.е. могат ли да обхванат целия остатъчен въздух с химични замърсявания и успяват ли да го пречисти до нужната норма? (От 2013 г. насам голяма част от производствата са увеличили в пъти капацитета си);
- използват ли се най-добрите методи за очистване?;
- съществуват ли норми съответно за жилищна среда и за промишлена зона за химични съединения, които се отделят в съответното производство? Ако липсва, то би следвало по необходимия законов ред да се предвидят такива, за да може адекватно веднъж да се мери, но и да се сравнява дадено превишаване;
- Да се предвиди ежедневно измерване на съответните химически съединения в автоматичната станция, за да бъде адекватен анализът за качеството на въздуха в Русе и последващото проследяване по норми и съответно контрол от местния РИОСВ;
- да се предвидят и мобилни станции, които да отчитат съответните елементи и в промишлените зони.
- Създаване на независима комисия, която да провери здравето и условията на труд в същите химически заводи.
- Регламентиран 24-часов достъп и контрол до зоните на замърсявания.
- Системен контрол на МОСВ върху работата на РИОСВ – Русе.
- да се гарантира системен контрол от страна на отговорния орган РИОСВ – Русе, познаващ в детайл всички производства на територията на Русе, който да доведе до налагане на санкции на нарушителите и съответно желание от тяхна страна да спазват всички изисквания за чистота на атмосферния въздух. Голяма част от производствата увеличават капацитета си в пъти, разкриват се и нови, ситуацията с въздуха се влошава, проблемът не се решава, а се задълбочава;
- Освобождаване на ръководството на РИОСВ, поради дългогодишна зависимост с фирмите замърсители, техни бивши работодатели;
- Проверка на коректността на извършване на органолептичните проверки – спазени ли са изискванията/ процедурите от страна на РИОСВ – Русе;
- Плаващо работно време и дежурни инспектори в зоните на замърсяванията;
- Да се направи пълна проверка на работата на РИОСВ – Русе: работа, отчет на жалби, конкурси и назначения;
- Да се направи регистър с подадените сигнали с ежедневна информация за дата, час и място, достъпен в интернет.
- Да се приведат нормите за контрол на въздуха към европейските, данните от мониторинга да са в реално време и да се видими постоянно от гражданите онлайн.
- Проверка на мобилните автоматични станции на Изпълнителната агенция на околната среда. Да се разположи МАС за контрол в Западна промишлена зона.
- Да се предостави сертифициран газ-анализатор.
- Искаме да бъдем информирани относно мерките, взети спрямо трансграничните замърсявания, регистрирани на българска територия – град Русе и околностите, през месеците септември и октомври (случва се ежегодно от 2019 година).
- Строго да се контролира ежедневното замърсяване от промишлени предприятия на река Дунав и на река Русенски Лом, протичащи през град Русе.
РИОСВ: Фойерверките вдигнаха праховите частици в Русе
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Костадин Костадинов: ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите