Добра новина за сърдечноболните
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0
Cтанфордския университет в САЩ е разработил нова методика, която позволява бързо да се възстанови сърце след инфаркт, съобщиха британски медии.
Учените предлагат да се въвеждат бактерии, които произвеждат кислород в резултат на фотосинтеза. До момента методът е изпробван върху плъхове. И така, ако кръвоносният съд е блокиран от тромб, сърцето започва да изпитва кислороден гад заради нарушаването на притока на кръв, информира БГНЕС.
Но вкарването на способна за фотосинтеза едноклетъчна цианобактерия Synechococcus elongatus може да отстрани въглеродния окис и едновременно с това да се наситят мускулните клетки на сърцето с кислород и захар. В хода на експеримента учените имитирали инфаркт у гризачите, а след това вкарвали в сърцето цианобактерии.
След това сърдечният мускул бил подлаган на облъчване със светлина. Анализът показал, че след 10 минути нивото на кислород в сърцето на гризачите се оказал значително по-висок, отколкото в контролната група и в онези плъхове, на които е била вкарана бактерията, но не са били подложени на светлинно облъчване. След 45 минути в първата група се подобрила работата на камерите на сърцето.
Важно е, че не е имало имунна реакция, което означава, че процедурите са безопасни. Имат обаче един проблем – откритата операция на сърцето, която носи своите рискове. Сега учените разработват метод за вкарването на бактериите през вените и облъчване без разрязване на гърдите. Така че освен кардиологията новата методика може да преобърне и трансплантологията.
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Владимир Иванов: Потребителската кошница е поскъпнала с 2%...
Владимир Иванов: Потребителската кошница е поскъпнала с 2%...
Светофари регулират трафика на Дунав мост
Делян Пеевски: КЕВР да се събудят и да задължат ЕРП-тата да...