Депутатите приеха на първо четене временен закон за бюджета
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Народните представители искат да ограничат правомощията на служебния кабинет за харчене на средства
С безпрецедентно единодушие от 207 гласа "за" Народното събрание прие на първо четене временния закон за бюджета, внесен от служебното правителство. Документът ще регламентира събирането на приходите и извършването на разходите до приемането на редовен Закон за държавния бюджет за 2025 година.
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обясни от парламентарната трибуна основната цел на законопроекта: "Искаме да гарантираме финансовата стабилност и нормалното функциониране на държавата".
По думите на министър Петкова, приоритетно ще се изплащат пенсии, социални помощи, заплати, данъчни облекчения за деца, ваучери за храна и ще се запази намалената ставка на газьола за селското стопанство. Всички останали разходи ще се извършват според остатъка от събраните приходи.
Опасения от опозицията
Представители на "Продължаваме Промяната - Демократична България" изразиха притеснения относно правомощията на Министерския съвет за харчене на средства. Асен Василев заяви: "Да се въведат ограничения Министерски съвет за какво може да харчи средства и до каква стойност, така че да се подсигурим, че всички тези политики ще бъдат продължени и ясно обезпечени".
Мартин Димитров допълни позицията на коалицията: "Няма как да очаквате от нас да подписваме празни чекове. Такава политика не е добра за нито едно Народно събрание, така че ние ще предложим по отношение на допълнителните разходи да са обвързани с решение на Народното събрание".
Отговор на министър Петкова
В отговор на критиките министър Петкова категорично отхвърли твърденията за безконтролно харчене: "До приемането на Бюджет 2025 има някои плащания, свързани с отбраната, които трябва да бъдат платени, защото държавата търпи лихви и неустойки. Това не е безразборно харчене, а законова възможност в случай на необходимост да бъдат разплатени някои капиталови разходи, за да няма лихви и санкции".
Народното събрание определи тридневен срок за внасяне на предложения между първо и второ четене на законопроекта.