Дечо Дечев: 2500% достига надценката на лекарства в частни болници

0
Бивш шеф на НЗОК призовава за строг контрол по веригата производител - търговец - болница
Бивш шеф на НЗОК призовава за строг контрол по веригата производител - търговец - болница Снимка: БГНЕС

Бивш шеф на НЗОК призовава за строг контрол по веригата производител - търговец - болница

Бившият управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Дечо Дечев призова държавата да поеме отговорността си и да следи за стриктното спазване на законодателството в сферата на здравеопазването. В интервю за предаването "Брюксел 1" той разкри шокиращи разлики в цените на лекарствата между държавните и частните болници.

Дечев посочи конкретен пример с лекарствен продукт, чиято цена варира от 37 до 47 лева в държавните здравни заведения, докато в частния сектор достига главозамайващите 393 лева. Тази информация идва на фона на последното предупреждение от Европейската комисия към България за въвеждане на обществени поръчки и в частните болници.

Според експерта, намесата на европейския орган цели да осигури равнопоставеност между всички участници на пазара. Той уточни, че проблемът засяга само лекарствата, заплащани от НЗОК извън цената на клиничната пътека, и то предимно онколекарства с изтекъл патент, при които има повече от един производител.

"Производителят продава на всички на една и съща цена. Купува един търговец на едро един продукт, той се появява за 50 лева в една болница, която провежда обществени поръчки. Същият търговец купува пак на същата цена този продукт, продава го в частна болница 20, 25 пъти по-скъпо, отколкото го е купил", обясни Дечев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Бившият шеф на НЗОК подчерта, че държавата не осъществява ефективен контрол върху надценките. Той постави въпроса как е възможно при законово определена горна граница на надценката от 4%, на практика да се достига до удивителните 2500%.

Дечев изрази мнение, че решението не е в задължаването на частните болници да провеждат търгове. Вместо това, той призова за стриктно спазване на действащото законодателство и ефективен контрол по цялата верига от производител през търговец на едро до болница.

"Не мисля, че частните болници трябва да правят търгове. Не е въпросът в търга. Въпросът е да се спазва действащото законодателство и да има ефективен контрол по веригата производител - търговец на едро - болница. Това е. Няма нужда от нови текстове и нови закони", заключи Дечев.

Тази ситуация поставя сериозни въпроси относно прозрачността и справедливостта в ценообразуването на жизненоважни лекарства, особено в светлината на европейските стандарти и очаквания към българската здравна система.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 7
    1
    Малко е
    Още по 2500% да им мине болката.Заплати по 1000 000 ,малко е.Накрая стълбата по която вървят ще се счупи и всички в калта.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари