Даниел Вълчев: Колкото и органа да направим, няма как да заобиколим прокуратурата

0
В окръжното съдилище опасността е прокурорът, съдията и престъпникът да си говорят, коментира деканът на юридическия факултет
В окръжното съдилище опасността е прокурорът, съдията и престъпникът да си говорят, коментира деканът на юридическия факултет Снимка: БГНЕС

Колкото и органа да направим, няма как да заобиколим прокуратурата. Ако това е идеята, няма да се получи

Това заяви в предаването "Политически НЕкоректно" по БНР проф. Даниел Вълчев, декан на юридическия факултет в СУ "Св. Климент Охридски", бивш вицепремиер и министър на образованието.

Според него по отношение на обмисляната реформа на КПКОНПИ трябва да се направи дебат дали да има такъв орган, "който е с квази репресивни възможности, макар и контролиран от съда", или искаме да го направим в полза на гражданите - "ще остане лицето Х с необяснимото си имущество, ще го обложим, но в замяна на тона няма да има опасност някой от нас да пострада от това нещо".

По думите му в България има достатъчно структури с разследващи функции - полиция, данъчни, митнически, ДАНС. Никой в момента не дебатира по въпроса дали е хубаво да има специализирано правосъдие, посочи юристът и обясни:

"Коя от двете злини ние ще трябва да изберем - то да е свръх централизирано, каквото е в момента, и показва недостатъци. Другата е - когато го разхвърляш по окръжните съдилища - опасността е прокурорът, съдията и престъпникът да си говорят. Това беше и една от големите критики тогава към България и се реагира по този начин. Т.е. ние се връщаме горе-долу преди 8-9 години, без отново да направим по същество дебати".

Проф. Вълчев коментира като очаквано решението на Конституционния съд, че правосъдният министър може да прави номинации за главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища, следователно може - при наличие на законови основания за това - да иска и тяхното отстраняване.

"За мен не е имало съмнение, че министърът на правосъдието би могъл да прави това. Доколко ВСС би откликнал на такова искане - това е съвсем друг въпрос. И едното е добре, и другото е добре. Защото идеята за разделение на властите е не да има някакви органи, които да са напълно независими едни от други, а е тъкмо обратното".

Той цитира изтъкнатия юрист проф. Стефан Баламезов, според когото властта е една, тя е единна и принципът не води към идеята за разделение, а по скоро за разграничение и взаимен контрол между властите.

"Няма нищо лошо в това изпълнителната власт да поставя проблеми, включително свързани с персонални назначения в съдебната власт, както няма и нищо лошо съдебната власт - в лицето на ВАС - да отменя актове на правителството. Въпросът е да не се бъркат една с друга, когато става дума за конкретни решения", коментира още проф. Вълчев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари