Даниел Лорер: Да се краде по този начин е фрапиращо, крещящо и скандално
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 5
Корупционни практики в банковия сектор – коментар на случаите с големи кредити
"По този начин да се краде ресурс на България е фрапиращо, това е крещящо, това е скандално“, заяви Лорер в ефира на "Тази сутрин", подчертавайки мащаба на случилото се. Той припомни, че още през 2021 година тогавашният министър-председател Кирил Петков е сигнализирал за проблемите около този кредит. Лорер определи случая като „най-фрапантният“ от поредицата проблемни заеми, отпуснати от ББР.
Закъснели действия от страна на институциите
Лорер изрази недоволството си от бавната реакция на българските институции. Според него е неприемливо, че са били нужни цели три години, за да се предприемат действия по разследване на този случай. „Единственото, което не можем да разберем, освен как това е допуснато да се случи, е как отне цели три години преди институциите да се сезират и да разберат кой е съучастник, кой е взел, кой е дал“, коментира той.
Според Лорер, липсата на бързина и решителност от страна на прокуратурата и другите институции подкопава доверието в правосъдната система. „Честно – аз още не вярвам, че това е истинско правосъдие. Според мен става дума за разчистване на сметки“, сподели той. Въпреки това той подчерта, че всяка институция разполага с необходимите механизми за упражняване на контрол и предотвратяване на подобни случаи, стига да има желание за това.
Отпуснатият кредит – символ на проблемите в банковия сектор
Даниел Лорер изказа сериозни критики към начина, по който Българската банка за развитие е отпуснала този кредит. Според него е очевидно, че контролът върху риска е бил пренебрегнат. „Ако поискате заем, те ще ви поискат толкова много документи, че ще се отчаете. За сметка на това за 150 млн. лева явно документите са били едно, две листчета и добро желание“, заяви той.
Бившият министър също така отбеляза, че сумата най-вероятно вече е провизирана в докладите на банката като лош кредит. Независимо от това, дали парите ще бъдат върнати, или не, според Лорер, е крайно време за решителни действия в борбата с корупцията.
Политическата война в България
Според Даниел Лорер, скандалите, свързани с ББР и други подобни случаи, са част от по-голяма политическа битка. „Войната е между лагера на Пеевски и лагера на Доган – баща и син, образно казано. Лагер Борисов, лагер Радев. Всички тези лагери са достатъчно дълго време на българския политически терен. В момента наблюдаваме пренареждане на политическата карта у нас“, анализира Лорер.
Той изрази надежда, че пренареждането на политическите сили ще доведе до по-прозрачно управление и реални резултати в борбата с корупцията. Според него е необходимо да се продължи с натиска върху институциите, за да се разкрият всички злоупотреби с публични средства, независимо от това, кой стои зад тях.
Докладвай този коментар за нередност
×Иво: Разбира се Лорер и останалите ДеБил-ПеПеруги успешно конкурират ГЕРБ в кражбите и далаверите,не е случайно че бяха в една криминална сглобка!
Докладвай този коментар за нередност
×Иво : По големи крадци мафиоти и гангстери от Герб няма,те ограбиха цялата дьржава.....
Докладвай този коментар за нередност
×Той най - добре : знае как се краде.Възмижно е да се дразни, че не е достигнал мащабите на по - големи крадци.
Докладвай този коментар за нередност
×Учуден: Учуден съм,че този нагъл смрадлив чифут все още не е следствен за далаверите около имотите на улица Чаталджа,които осъществи заедно с Ококорения ПеПераст Асан Василев. Нека да припомним и ролята на Простото в ББР: „На 11 май 2021 г., ден преди влизането в сила на указа на президента, без да има това законово право, Кирил Петков се представя за министър на икономиката и депозира документи в БНБ, с които иска одобрение на нови членове на Надзорния съвет на ББР. В нарушение на нормите таксата на БНБ е платена от личната му сметка. С подадените документи Кирил Петков отново декларира неистини и лъжи, като за това отново носи наказателна отговорност по чл. 313 от НК. На първо място, той декларира, че е министър и подписва документите като такъв, както и че упражнява правата върху акциите на банката, което към момента не е така. На второ място, той декларира съществуването на невзети решения от действащия към този момент надзорен съвет, а именно, че същият съвет, като комитет по подбора, е одобрил депозираните в БНБ номинации. Такова разглеждане и такова одобрение не е направено от действащия надзорен съвет. Неистини са декларирани и от Стамен Янев, който също подава документи в БНБ и лъже за съществуването на взети решения от надзорния съвет, въпреки че към момента той е председател на същия съвет. Така се оказва, че и за двамата са налице и предположения за извършени документни престъпления по чл. 308 от НК.“
Докладвай този коментар за нередност
×Ariel: Гнусен еврейски боклук, чифутин отвратителен.