Д-р Петър Марков: Текат последните дни за успешна ваксинация
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Спадането на случаите в България приключи.
Наблюдаваме смяна на тенденцията, която е много бавна, много постепенна и трябва да мине време, за да видим доколко тя е устойчива. Това обяви днес главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев на втори извънреден брифинг за тази седмица. Според Кунчев в момента е трудно да се каже кога ще стигнем по-високи нива.
Известният вирусолог д-р Петър Марков предупреди в профила си във "Фейсбук", че текат последните дни за успешна ваксинация срещу Делта щама:
"Двойно по-високата заразност на Делта спрямо първоначалния Ухански вариант е достатъчна, за да му позволи да преодолее подтискащия ефект на летния сезон. Тази двойно по-висока заразност означава също, че повечето от предпазните мерки, които ще бъдат прилагани в бъдеще, ще имат наполовина на ефекта в сравнение с преди, с голямото изключение на ваксините, които предпазват почти точно толкова добре от тежко заболяване с Делта, колкото и с другите варианти. Обратното броене за хората, които забавят ваксинацията си и изчакват, е започнало. Преди 1 седмица."
Всичко, което може да накара хората да се ваксинират, е добре дошло, защото нивото на ваксинация на населението ще определи тежестта на следващата вълна, коментира Кунчев. Той изброи като примери по-добрия достъп, допълнителни стимули като отпуск, премия и пр. Наред с това обаче се обяви по-категорично за въвеждане на задължителна ваксинация за определени групи работещи - медицински работници и служители в домове за възрастни хора и други социални услуги, като определи подобна стъпка като "много наложителна". Кунчев все пак направи уговорка, че това е негово лично мнение и увери, че ваксините ще си останат безплатни и доброволни за населението. "Въпрос е на преценка и на специалистите, и на ръководството на МЗ, търсим баланса, за да осигурим максимална защита на общественото здраве с минимални отрицателни ефекти", обясни той.
Главният здравен инспектор е човекът, който прави официалните предложения за въвеждане на противоепидемични мерки до министъра на здравеопазването, но задължителната ваксинация не е чисто медицински въпрос. "Подобни мерки са изключително чувствителни и трябва да се обсъждат първо в обществото, след това в Министерския съвет и парламента", каза той.
Картината на заболеваемостта в Европа в момента никога не е била толкова различна, коментира Кунчев по повод граничните ограничения. Във Великобритания 14-дневната заболеваемост е 8300 случая на 1 млн. В Кипър е 15 000, а в България - 141.
Данните за изминалото денонощие
96 са новите случаи на коронавирус у нас за изминалото денонощие. Това са 0,7% от направените 14 673 теста, съобщават от Единния информационен портал.
Така от началото на пандемията случаите са общо 423 319, от които 7 301 са активни. В 6 области няма нито един регистриран случай.
Разпределението по области по настоящ адрес на лицата е, както следва: Благоевград - 4; Бургас - 10; Варна - 7; Велико Търново – 1; Видин - 1; Враца – 4; Габрово – 2; Добрич – 1; Кюстендил – 1; Пазарджик – 2; Перник -2; Плевен - 3; Пловдив - 8; Русе - 2; Силистра – 1; Сливен – 2; Смолян - 1; София област - 8; София град - 31; Търговище – 1; Хасково – 3; Ямбол - 1.
С Ковид-19 са хоспитализирани 726 пациенти, като 80 от тях са в интензивни отделения. Починали са трима души, излекуваните за денонощието са 183-ма,
Към момента са поставени общо 1 940 761 дози от ваксините срещу коронавирусна инфекция, 11 081 от които са приложени през последните 24 часа. 885 953 души са завършили своя ваксинационен цикъл.
Слави Трифонов: Твърдо не Борисов да е премиер, а Атанасов...
Урсула фон дер Лайен спомена Дебора Михайлова в речта си...
Бой в сръбския парламент
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...
Ресторант "Happy" остава в Доходното здание за още 10 години