Чуйте как звучи "Кой уши байрака" на турски език
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 1
Провокация с откриването на предизборната кампания на ДПС в Исперих с пеене на песента на Райна Княгиня на турски език.
Публикуваме пълния текст на декларацията - "опровержение" на ДПС "едно към едно". Заготовката е прозрачна - примерчето с филма на Адела Пеева, разбира се. "Няма нищо по-хубаво от това на митинг на ДПС да се пее патриотичната песен за Райна Княгиня, защото байракът, ушит от нея, е и наше знаме, защото всички живеем под него."
ПОЗИЦИЯ НА ЦЕНТРАЛЕН ПРЕДИЗБОРЕН ЩАБ НА ДПС
По повод разпространено видео в социалните мрежи от откриването на предизборната кампания на ДПС в Исперих и опита на участници в изборната надпревара от други политически партии за създаването на излишно напрежение, заявяваме, че категорично отказваме да участваме и да бъдем използвани в подобен тип провокация! Защото опитите да се употреби музикалното богатство на фолклора на Балканите за противопоставяне на хората, могат да бъдат определени само като провокация.
Няма нищо по-хубаво от това на митинг на ДПС да се пее патриотичната песен за Райна Княгиня, защото байракът, ушит от нея, е и наше знаме, защото всички живеем под него. Защото нашите симпатизанти, които с гордост пееха химна на Република България, искрено се радваха на песента и на това, че един изследовател на фолклора на Балканите е намерил песен с друг текст, но със същата мелодия, което само доказва, че за музиката няма граници и предразсъдъци. Много важно е да се обърне внимание на това, че не става въпрос за превод от български на турски, което би било гавра с песента, а за друга автентична песен с друг текст на същата мелодия.
Струва си да си припомним, че във филма на Адела Пеева “Чия е тази песен” се проследява историята на една друга песен - “Ясен месец”, която у нас е химн на Странджа, но битува във фолклора на всички балкански народи преобладаващо като любовна песен. Факт е, че на Балканите много често с една и съща мелодия се пеят песни на различните езици, което е доказателство за богатството на фолклора, а не повод за истерия. Фолклорът е колективен феномен, който не признава граници, не разделя, а събира етносите. Да се приеме този факт е въпрос на култура.
Този феномен на балканската музика е еманация на заедността и толерантността, които са наше кредо.
27.09.2015г., 20:25 / гр.София - Пресцентър ДПС
Проф. Пламен Киров: Трябва да се напише изцяло нов Изборен...
БЧК - Русе започна кампания кампания за даряване на дрехи
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Любомир Канов: Ролята на МЕЧ е да бъде забит в гърба на...
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе