Бременни, забравете бонбоните - правят децата хиперактивни!
- Редактор: Анна Тороманова
- Коментари: 0
Ново проучване твърди, че жени, които по време на бременността ядат храни с високо съдържание на захари и на мазнини, е по-вероятно да имат хиперактивни деца, съобщава Дейли мейл, цитирано от ezine.bg.
Предишни изследвания са открили, че бебетата, които ядат нездравословни храни, са по-склонни да развият поведенчески проблеми, например да лъжат и да се бият, и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. Но ново изследване показва, че този процес може да започне още в утробата.
Според откритията, публикувани в Списание за детска психология и психиатрия, богатите на мазнини и сладки храни диети водят до мутацията на ген, който контролира развитието на мозъка. Тъй като тази идея е била непозната, това е първото изследване, което свързва директно диетата на майката с процеса и показва как става това.
Това е подействало като повик за събуждане за здравни служители и политици, за да популяризират значението на храненето по време на бременност. Ранните проблемите в поведението, синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност са основните проблеми на детското психично здраве във Великобритания и САЩ.
Тези две заболявания са склонни да се появяват в тандем – повече от 40 на сто от децата с диагноза поведенческо разстройство имат и диагноза ХРНВ (хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието, както още се нарича синдромът на дефицит на внимание и хиперактивност).
Те могат да бъдат проследени обратно до много сходни пренатални преживявания като майчин стрес или неправилно хранене.
В това ново проучване на Кралския колеж в Лондон 83 деца с наченки на поведенчески проблеми в ранна възраст са сравнени с 81 деца, които са имали ниски нива на поведенчески проблеми.
Изследователите оценили как храненето на майките е предизвикало промени в IGF2. Това е генът, участващ в развитието на плода и в развитието на областите на мозъка, замесени в ХРНВ – малкия мозък и хипокампуса.
Трябва да се отбележи, че мутация на този ген е била откривана преди при деца на майки, които са гладували в Холандия през Втората световна война.
Изследователите от Кралския колеж и Бристол са установили, че лошото пренатално хранене, включващо високо съдържани на мазнини и захари от преработени храни и бонбони, се свързва с повишена мутация на IGF2 при изследваните децата.
Тази мутация също се асоциира с повече симптоми на ХРНВ при децата между 7 и 13 години, но само за тези, които показват наченки на поведенчески проблеми в ранна възраст.
Д-р Едуард Баркър от Кралския колеж в Лондон заяви: Откритието ни, че лошото пренатално хранене е свързано с по-високо метилиране на IGF2, подчертава изключителната важност на здравословното хранене по време на бременност. Тези резултати предполагат, че насърчаването на здравословна пренатална диета може да намали сиптомите на ХРНВ и поведенчески разстрйства при децата.
Д-р Баркър добави, че трябва да се разгледат специфичните видове хранене. Например видовете мазнини като омега-3 мастни киселини от риба, орехи и пиле са изключително важни за невронното развитие.
РИОСВ: Фойерверките вдигнаха праховите частици в Русе
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Костадин Костадинов: ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите