Богдан Милчев: МВР залага камери - капани на места, където няма предпоставки за произшествие
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 3
С глобите попълват фонда за пътна безопасност, а МВР купува повече коли с парите
Пътищата в България продължават да са в същото състояние, както преди 4-5 години, контролът върху тях остава непроменен, а обучението на шофьорите не е напреднало. През летните месеци трафикът е значително засилен, но истинската реалност често се прикрива. Това заяви Богдан Милчев, бивш ръководител на КАТ - София, а сега експерт по пътна безопасност в неправителствения Институт по пътна безопасност, в интервю пред Българското национално радио (БНР).
„Според статистиката държавните институции се хвалят, че жертвите на пътя са с 40 по-малко на годишна база, но в същото време нищо не се прави, за да се подобри безопасността. Сега живеем в два паралелни свята. Единият е реалността - всеки ден губим животи по пътищата, а другият е на тези, които управляват транспортната система. Докато тази демагогия продължава, ще останем последни в Европа по сигурност“, коментира Милчев.
Промяна в темата: От "Пътищата ни убиват" към "Шофьорите са виновни"
Милчев отбеляза, че от 2022 г. темата за безопасността на пътищата се е изместила от "Пътищата ни убиват" към "Шофьорите не спазват правилата, карат пияни". Той подчерта, че проблемът се стеснява до поведението на шофьорите, въпреки че инфраструктурата играе ключова роля.
„Проблемът не е само в шофьорите. Чуждестранните шофьори, които преминават през Европа без инциденти, влизат в България и катастрофират. Това показва, че инфраструктурата у нас е проблематична – липсва маркировка, обезопасителни системи не функционират, а асфалтовото покритие е с лошо качество. В тази среда шофьорите правят грешки", допълни Милчев.
Липса на технологии и хаос в контрола
Експертът подчерта, че институциите трябва да управляват риска, но за целта е необходим повече контрол и локализиране на опасните места. В момента, контролните камери се разполагат хаотично, често на места без предпоставки за произшествия, което води до попълване на фонда за пътна безопасност, но не и до реално намаляване на инцидентите.
„Въпросът е в определен месец, ден и час, къде е най-висока вероятността за катастрофа. Ние нямаме технология да идентифицираме тези опасни места и контролът е хаотичен. МВР поставя камерите, където могат да хванат шофьорите в нарушение, а не където има опасност от инциденти“, заяви той.
Политическа нестабилност и препоръки за подобрение
Милчев посочи, че политическата нестабилност пречи на извършването на революционни промени в контрола, пътищата и обучението на водачите. Той препоръча забрана на мобилните приложения, които показват местоположението на камери и полицейски постове, за да се подобри контролът.
Докладвай този коментар за нередност
×На това , което правят : с камерите му се вика отчитане на дейност. Прах в очите. Къде сте униформени със стоп палка в ръката? Мечти..
Докладвай този коментар за нередност
×Към Полицията и Общината в...: Започвайте да глобявате и давайте на съд тези които лепят по пътните знаци обяви,бележки,стикерчета за забавление,а така също и тези които махат знаци,обръщат ги в друга посока с което създават опасност от тежко ПТП.Пълно е в Русе с такива знаци,най вече по знак номер 1 и път с предимство и знак номер 36
Докладвай този коментар за нередност
×До.Богдан Милчев: МВР-Русе да изготви доклад за състоянието на пътните знаци,светофари и маркировки в град Русе и областа.В съдействия с пътна инфраструктура и Община Русе.