Бисер Петков: Няма Национална стратегия за детето с хоризонт 2030 г.
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 2
Не приемам съмненията, че в промените на Закона за социалните услуги са прокарани положения от спряната Стратегия за детето. Това категорично е несъстоятелно.
Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков в ефира на „Здравей, България” по NOVA по повод на протестите на родители срещу промените в два закона - за социалните услуги и за закрила на детето.
„Няма Национална стратегия за детето с хоризонт 2030 г. Имаше проект на такъв документ, който беше оттеглен още на етап обществени консултации през май тази година и по който работата не продължава. /…/ Подготовката на проекта за Национална стратегия 2019-2013 г. и на Закона за социалните услуги се извършваше по различно време от различни екипи и не приемам съмненията и хипотезата, че едва ли не тихомълком, със Закона за социалните услуги са прокарани положения от Стратегията”, каза министърът.
Петков обясни, че Законът за социалните услуги, който беше приет през март тази година и влиза в сила от началото на 2020 г., е доведе до изменението на десетки други закони чрез преки и заключителни разпоредби. Промени са направени в Закона за закрила на детето и в Семейния кодекс, но повечето от тях са терминологични. Новите текстове са свързани с превенция на случаи на изоставяне на деца, както в родилните домове, така и на деца с увреждания.
„С тях се задължават съответно управителите на лечебните заведения, в които има родилни отделения, когато има риск от изоставяне на дете, да сигнализират социалните служби, за да не се допусне изоставянето на детето. Уредена е и хипотезата за превенция на изоставянето на деца с увреждания”, обясни министърът.
Разписан е и координационен механизъм при насилие над деца, които вече се прилага от няколко години в практиката. „За да бъде правилно стабилизиран обаче е разписан в закона”, каза той.
На въпрос защо протестите продължават, Петков отговори: „Вероятно тези страхове се подклаждат, за да продължават срещу нещо, което не съществува. Министерството е открито за диалог, но диалог с професионални аргументи в името на една по-стабилна система за закрила на детето”.
Социалният министър заяви, че не е реалистично следващата година да се вдигне размерът на минималната работна заплата до 1000 лв., за което настояват синдикатите. "Няма как да имаме 1000 лв. минимална заплата, при средна заплата за страната от 1260 лв.", добави той.
Пазарът на труда показва рекордно високи нива на заетост за последното тримесечие, каза Петков и добави, че в министерството се работи по подготовката на нова Стратегия за заетостта.
„Тя ще влезе в сила от 2021 г. Създадена е работна група. Това към което ще насочим усилията си да активизираме колкото се може повече хора от т.нар. неактивни и ще се работи в повишаването на качеството на работната сила”, добави той.
Бисер Петков коментира и случая с падналото от втори етаж дете на година и три месеца. По думите му вероятно родителите на детето ще бъдат глобени за това, че са го оставили без надзор.
„Задълженията на всички, които полагат грижи за деца, са записани в Закона за закрила на детето. От социално подпомагане са се самосезирали от публикациите в медиите и екипи от социални работници са посетили дома на детето, което падна от втория етаж, докато родителите му спели. Социалните работници са посетили и болничното заведение, провели са срещи и са установили, че условията, в които се отглежда детето са нормални, посрещат се потребностите му, свързани с възрастта. Надявам се, че това дете ще се възстанови и това за тях ще бъде урок за родителите. В никакъв случай не става въпрос за отнемане на дете. Родителите са пожелали да получат психологическа подкрепа”, обясни министърът.
Джо Байдън: Русия се провали в опита си да подкопае изборния...
"Express Service" достави успешно два локомотива във Вагонно...
Разследват служители на МВР - Петрич за участие в...
Щастлива развръзка: Върнаха Майк на стопаните му
Разследват служители на МВР - Петрич за участие в...