Българското кисело мляко се превърна в истинска сензация за германските медии

2
В немското издание Билд-Цайтунг родното кисело мляко се възхвалява като вкусно и богато на полезни бактерии
В немското издание Билд-Цайтунг родното кисело мляко се възхвалява като вкусно и богато на полезни бактерии Снимка: БГНЕС / Архив

Родното кисело мляко е способно да се пребори с болестта Паркинсон. Невероятното разкритие е направено от германски учени, цитирани от Дойче веле

Българското кисело мляко се превърна в истинска сензация за германските медии. Според експертите само две вещества могат да възстановят нервните клетки и за огромно учудване те се срещат в недозрелите плодове и в киселото ни мляко, пише  Gotvach.bg

При болестта на Паркинсон се дегенерират точно тези неврони, които произвеждат допамин. Един от факторите, отговорен за състоянието, е дефектиращ ген, наречен DJ-1. Той не позволява на глюконовата киселина и D(-)-лактатът да достигнат до невроните, за които тези две субстанции са от жизнена важност.

Експертите от Макс Планк обаче са открили, че D(-)-лактатът, присъстващ в качественото българското кисело мляко, може да се справи с този проблем, но още не са установили точния механизъм за това.

В немското издание Билд-Цайтунг родното кисело мляко се възхвалява като вкусно и богато на полезни бактерии. Вече от десетилетия учените смятат, че то има специални свойства, защото селяните в България достигат много висока възраст, се казва още.

По думите на един от учените Антъни Хайман консумацията на българското кисело мляко може да помогне в превенцията срещу болестта на Паркинсон.

"Един от хората в научния ни екип вече го яде редовно", споделя Хайман.

За да започне киселото ни мляко обаче масово да се използва като лек срещу Паркинсон, са нужни задълбочени медицински анализи, а екипът от учени на Хайман подчертава, че няма нужната сериозна медицинска подготовка. Въпреки това той и негови колеги смятат да патентоват откритието си и да създадат своя фирма.

Хайман не може да даде прогнозира дали скоро по витрините на германските супермаркети ще се появи българско кисело мляко, но той обещава, че с екипа му ще се захванат за работа веднага след като излязат молекулярните резултати и медиците са готови със своите изследвания.

"Дали целият този процес ще отнеме една, две или три години, не можем да кажем отсега. Едно обаче е сигурно-направихме огромна крачка напред", гордо заявява ученът.

На 11 април пък целият свят отбелязва световния ден за борба с Паркинсон. Вижте кое е правилното хранене при Паркинсон.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари