Чудните ползи на яйцата и яйчните черупки за здравето
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Трябва да ядете яйца, за да сте в страхотна форма
Яйцата са истинска съкровищница от витамини и минерали, които се усвояват перфектно от организма, съветва Gotvach.bg
Учените са доказали, че яйцата не предизвикват повишаване на нивата на холестерола. Има обаче и обратното мнение, че това не е много здравословна храна. Не се страхувайте от тях! Достатъчно е да закусите едно яйце, за да осигурите на организма много ценни хранителни вещества за деня. Съдържащите се в тях вещества предпазват сърцето, очите и други органи.
Ползи от черупките на яйцата
Отдавна в народната медицина са ползите от яденето на яйчени черупки. Ето примери за ефективни лечения с черупки от яйца, които ще позволят на човек да се радва на добро здраве.
Черупките помагат на костите и ставите и ще компенсират дефицита на микроелементи. Черупката на яйцата е ценен естествен източник на калций за хората. В допълнение към това - те напълно се усвояват от човешкото тяло. Черупката съдържа и други ценни за организма микроелементи – желязо, мед, флуор, цинк и силиций.
В допълнение към солидна доза калций, яйчената черупка съдържа стронций - химичен елемент, който се използва успешно при лечението на остеопороза в продължение на много години. Това е ефективно средство, тъй като не само предотвратява отслабването на костите, но и ускорява тяхната регенерация.
Учените са доказали, че съотношението на важните за костите компоненти в яйцата е дори по-полезно, отколкото в лекарствата от аптеката. От своя страна, мембраната, облицоваща черупката на яйцето, е източник на хранителни вещества, които възстановяват ставите, тъй като черупката е доставчик на хиалуронова киселина и колаген. Важно е да запомните, че лечението с черупки не причинява никакви странични ефекти и е 100% безопасно.
Защо да добавите яйца към менюто ли? За да премахнете липсата на калций в организма, е достатъчно всеки ден да добавяте прах от 1/4 от черупката на яйцата към храната (например към кисело мляко или сандвич).
Как да приготвим яйчни черупки на прах?
Накиснете черупките на пресни и измити яйца за няколко минути във вряща вода, след което ги подсушете и ги смелете в блендер.
Защо яйцата са по-здравословни от месото?
Яйцата могат да бъдат основен източник на протеин за хора, страдащи от болки в ставите. Те спират пристъпите на т.нар. подагра. За разлика от месото, яйцата не съдържат пурини, които причиняват пристъпи на болка. Подобряване на паметта, укрепване на сърцето, спиране на болестите.
Включването на яйца в диетата осигурява на тялото много полезни вещества. Яйцата съдържат холин, той е този, който отговаря за работата на много телесни клетки, регулира функциите на мозъка и нервите. Учените потвърждават, че диета, богата на това вещество, може да предотврати деменция. Холинът е необходим и за доброто функциониране на сърцето, намалява риска от развитие на съдови заболявания. От своя страна, компонентът, съдържащ се в яйцето, предотвратява натрупването на вредни холестеролни отлагания по стените на артериите.
Най-добри за мозъка и сърцето са рохки сварени яйца, те се сервират с добавка на зеленчуци, богати на антиоксиданти, като маруля.
Яйцата ще се погрижат за фигурата: те ефективно намаляват глада.
Искате ли да свалите няколко килограма през пролетта? Просто яжте по две яйца сутрин и ще забравите за глада.
Яйцата не само са с ниско съдържание на калории, но и стабилизират концентрацията на захар, което предотвратява желанието за похапване между храненията. Добавете ги към менюто: яйцата се консумират най-добре за закуска, приготвени под формата на лек омлет.
Яйцата имат голямо количество протеин, което ги прави отлична храна за мускули. Което е особено важно по време на периоди на отслабване, защото предотвратява загубата на мускули. Унищожават вирусите и бактериите - предпазват от грип. Яйцата са богати на съставки, които предотвратяват образуването на инфекции.
Затова редовно включвайте в менюто си вкусотии като бъркани яйца или пък гювечета с яйца. Те са пълноценна храна за всеки ден.