Българските заплати ще настигнат европейските след 200 години

0
Два века разминаване в заплащането в Източна и в Западна Европа
Два века разминаване в заплащането в Източна и в Западна Европа Видео: NOVA

Два века разминаване в заплащането в Източна и в Западна Европа, отчитат синдикатите.

Те, заедно с бизнеса, правителствата и Еврокомисията създават Алианс, в който заедно да работят за по-равни условия на труд.

Разминаване между доходите, които получава европеецът на запад, като в най-богатата Люксембург, например - и източният европеец, като у нас.

В число: 10 пъти разлика!

Най-голямата пропаст в доходите, според синдикатите, е в хранително-вкусовата промишленост, индустрията и в услугите. Не се брои обаче IT сферата. Пътят напред синдикатите, правителствата и Еврокомисията виждат в диалог и повече колективно трудово договаряне. Бизнесът обаче поставя под съмнение дали напредък може да се постигне само с разговори, предава NOVA.

„Източните страни ще настигнат западните след около 200 години”, прогнозира президентът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов.

Две столетия разделяли едните икономики от другите - според синдикатите. Според властта, имало историческо обяснение.

„Това може на конгрес на БСП да зададете тоя въпрос, защото заради тяхното управление не сме само 45 години назад, ами и встрани”, обясни премиерът Бойко Борисов.

Встрани от политиката, синдикати, власт и Еврокомисия се разбраха: да опитат да намалят неравенствата.

„Нашата мила родина е най-назад. Имаме реална дупка, икономически възможности да я запълним и разпределението не е докрай справедливо”, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.

България е дъното на европейската класация по растеж на заплатите. В Европа милиони работят, но не могат да свържат двата края. Средната класа трябва да получи подкрепа, на мнение е Лука Византини, генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите.

„Считаме, че предлагате неща, които не са в правомощията на социалните партньори”, обясни Валерия Ронзити, представител на работодателските асоциации в Европейския съюз.

Дошъл да подкрепи равенството в заплатите, премиерът първо се разпали на тема миграция. Европа не можела да стигне до едно мнение. Освен към западноевропейските политици, че не се разбират за миграцията, упрек имаше и към западноевропейските икономики. Крадяли ни хората. Не било справедливо, според премиера, още и още да се иска от България и за влизането на страната ни в чакалнята на Еврозоната.

Че сме надеждни за чакалнята на Еврозоната се застъпиха и бизнесът, и синдикатите. В писмо до премиера и управителя на БНБ те подканиха кабинетът да подаде молба за членство веднага след председателството, в първата седмица на юли.

Източник: NOVA
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари