У нас дават 9 евро за час труд, в Германия 41 евро
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 25
Повечето държави ни изпреварват по ръст на разходите за персонал
Най-близо до нас е Румъния, където един час работа струва на работодателите 11 евро. Най-високи надници дават в Люксембург
Разходите на бизнеса в България за един час труд на наетия персонал са средно 9,3 евро, а в Германия са 41,3 евро, обявиха от европейската статистическа служба Евростат. Тук влизат не само изплащаните заплати, а и социалните разходи за сметка на работодателя, както и всички останали допълнителни разходи за фирмите за персонала.
Оказва се, че разходите на бизнеса в Германия за наемане на хора са 4,4 пъти по-високи отколкото в България. Разходите на фирмите за труд в страната ни са най-ниските сред страните от ЕС. Голямата разлика в заплащането на труда в България и икономически по-развитите държави от Европейския съюз съществува от години, но това на е помогнало за съществен ръст на чуждите инвестиции в страната ни, пише Труд.
Във Франция разходите на бизнеса за един час труд на наетия персонал са 42,2 евро, показват данните на Евростат за 2023 г. Над 40 евро на час са разходите на фирмите за наемане на хора и в редица други страни от Европейския съюз - Белгия (47,1 евро), Нидерландия (43,3 евро), Австрия (40,9 евро) и Ирландия (40,2 евро). Но най-високите разходи за труд са в Люксембург - 53,9 евро на час. Това се обяснява с факта, че в района на Люксембург офиси имат едни от най-големите международни финансови компании, които дават високи заплати. Затова и много българи от финансовата сфера работят там. Средно за страните от ЕС наемането на човек струва на бизнеса 31,8 евро на час, което е 3,4 пъти повече отколкото в България.
Най-близо до нас по размер на разходите на компаниите за наемане на хора е Румъния. В северната ни съседка за един час работа фирмите харчат средно 11 евро. Това е с над 18% повече от разходите на бизнеса в България. На трето място по най-ниски разходи за труд е Унгария с 12,8 евро, което е с 37,6% повече от разходите на фирмите в България. Четвъртото място е за Латвия с 13,5 евро на час. Във всички останали страни от Европейския съюз разходите на компаниите за труд са значително по-високи. Например в Литва харчат 14,7 евро за час работа, в Хърватия цената на труда е 14,4 евро за час, в Полша е 14,5 евро, а в Малта 14,2 евро.
Разходите за труд в България от години са най-ниските в ЕС. Но по-лошота е, че страната ни изостава все повече спрямо икономически по-развитите страни. Разходите за труд в България през миналата година са нараснали с 14%, но това представлява увеличение само с 1,1 евро на час. В редица страни процентното увеличение на разходите за труд е по-голямо отколкото при нас. Например разходите на бизнеса за наемане на хора в Хърватия са нараснали с 14,2%, в Румъния с 16,1%, а в Унгария с близо 20 на сто. Така надниците в България изостават още повече спрямо тези страни.
Ако погледнем увеличението на разходите за наемане на работници не в проценти, а като абсолютна сума, се оказва че в почти всички страни от ЕС цената на труда нараства повече отколкото в България. Само в Швеция разходите за труд през миналата година са намалели с 1,3 евро на час, показват данните на Евростат. По-малко отколкото при нас е и увеличението на разходите за труд в Малта (+0,4 евро на час), Италия (+0,4 евро), Португалия (+0,9 евро) и Гърция (+1 евро). Точно колкото в България, тоест с 1,1 евро на час, са нараснали и разходите за труд в Дания и Кипър. Във всички останали страни от ЕС разходите за труд са нараснали повече отколкото при нас, с което разликата в заплащането вместо да намалява, се увеличава. Например разходите за труд в Германия са нараснали с 1,9 евро на час, в Унгария с 2,1 евро, в Словения с 2,4 евро, в Нидерландия с 2,8 евро, а в Белгия с 3,6 евро. В резултат страната ни изостава още повече по ниво на доходите спрямо по-голяма част от останалите страни от ЕС. Което показва, че тези държави икономически се развиват по-добре, отколкото България.
Докладвай този коментар за нередност
×Ивак: Здравей ,относно колко се плаща на час в Германия €40 евро на час звучи доста преувеличено. Който живее в Германия знае че тази ставка на плащане малко я получават, може да я получиш ако работите на камион но не като магазинер дори в компания като строителен работник. Дори Германците трудно хващат двата края да си платят сметките ,както и Българите в България. Хората по цяла Европа имат едни и същи болки с заплащането на сметки .
Докладвай този коментар за нередност
×до 22: Имаш ли представа колко взема един пенсионер, който е работил нещо простичко, примерно шлосер в Германия?
Докладвай този коментар за нередност
×до 18: Стига си си фантазирал/ла, къде в ЕС има централно отопление ( аз знам няколко такива града, но то е защото съм живял там), че и да струва по 100 евро на месец? Убеден съм, че никога не си стъпваЛ/ЛА в ЕС.:) Хайде стига си спамил под всяка статия! Разбирам, че искаш да се покажеш компетентен/тна , ама доста често се излагаш. По-добре кажи , че си на хранилка на децата си и споделяш това, което са ти казали и което евентуално си разбрала.
Докладвай този коментар за нередност
×mischi: До 19: не ме разбирайте погрешно, аз не деля света на западен и източен, смятам, че навсякъде по света съществуват добри и не толкова добри неща, и от всекиго можем да заемаме доброто, а лошото, независимо къде е , да се стараем да избягваме, учейки се от грешките на другите, а не от собствените си, както правят тинейджърите. Голяма част от пенсионерите на запад са принудени да напуснат жилищата си и да наемат боксониери, защото не могат да си позволят наема. В бившия източен блок хората имат собственост, това ги спасява. Трудности има навсякъде. Аз не пледирам да се учим само от западняците, или само от руснаците, а да вземаме положителното и отбягваме отрицателното, независимо в коя посока се намира.
Докладвай този коментар за нередност
×Копейкин: Само да уточня, някой да не каже че в Русия пенсиите са ниски. Средната пенсия в Империята е около 220 долара. Предоволно за руснаците, следователно трябва пенсиите да се намалят, за да може да се финансира войната